Robot Polislere Öldürme Yetkisi Gündemde! RoboCop?

San Francisco Polis Departmanı, gerekli durumlarda robotların öldürücü güç olarak kullanılmasına yönelik bir çalışma hazırlığı içinde. Yetkililer, polis ve halk güvenliğini ciddi derecede tehdit edebilecek durumlarda, robot polis gücünden yararlanmayı düşünüyor. Bu, bir bomba ya da otomatik tüfek yardımıyla harekete geçebilen robot anlamını taşıyor. İşte detaylar.

San Francisco Polis Departmanı, suçlularla mücadele kapsamında robot polis gücünü daha kapsamlı kullanmayı planlıyor. The Verge’te yer verilen bilgilere göre yetkililer, alınacak yeni karar doğrultusunda robotların bomba ve silah kullanabilir halde modifiye edilmesinin önünü açacak. Eğer can kaybı riskinin yüksek olduğu bir vaka olursa, burada da polis ve halk güvenliği ön plana alınarak robotlar görevlendirilecek.

Bildiğiniz gibi robotlar, dünyanın pek çok farklı ülkesinde, özellikle “bomba imha” işlemlerinde kullanılıyor. Yeni gelişmeler neticesinde kullanım kapsamlarının biraz daha genişleyeceğini söylemek mümkün.

San Francisco Polis Departmanı, şu an uzaktan kontrol edilebilir 17 robota sahip, ancak bunlardan 12 tanesinin çalışır durumda olduğu bildiriliyor. Bu robotlar, yalnızca tehlikeli operasyonlarda değil, aynı zamanda çeşitli eğitim ve simülasyon süreçlerinde de kullanılabilecek.

Yapılacak modifiye çalışmaları neticesinde, robotların bomba ve silah kullanabilir hale getirilmesi bekleniyor. Örneğin şu an Amerikan ordusunda, bomba atar ve makineli tüfek gibi silahları kullanabilen robotlar mevcut.

robot polis

Robot polis fikri, daha önce de gündeme gelmiş, hatta bazı operasyonlarda kullanılmıştı

Örneğin Dallas Polis Departmanı, robot polis gücünü ölümcül bir operasyon için ilk olarak 2016 yılında kullanmıştı. Pek çok polisi öldüren ve yaralayan bir suçlu, uzaktan kumanda edilen bomba yüklü bir robot aracılığıyla öldürülmüştü.

Öte yandan, Kaliforniya’daki Oakland Police Departmanı da pompalı tüfek yerleştirilmiş bir robot polis gücünü düşünüyor. Bu arada, bahsi geçen polis departmanlarında kullanılan uzaktan kumandalı robot modelinin F5A olduğunu da belirtelim.

Tabii konu silahlı robotlar olunca, ister istemez akıllara Terminator ve RoboCop gibi bilim kurgu karakterleri geliyor. İnsanlığı koruma amaçlı planlanan teknolojiler, bir süre sonra insanlığın en büyük düşmanı halini alabilir, değil mi? Bu pek çoğumuz için çok korkutucu bir ihtimal.

Son not olarak, Boston Dynamics de dahil pek çok robot üreticisi, bir süre önce robotlarını silahlandırmamayı taahhüt eden bir anlaşmaya imza atmıştı.

İlgili Haberler

>> Dünyanın En Büyük iPhone Fabrikası Karantinada! İşçiler Protestolara Başladı!