Dünyanın En Fazla Sefalet Yaşayan Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada

Market ürünlerinde sınırlı satış

Dünyanın en fazla sefalet yaşayan ülkeleri liste olarak açıklandı. Ortaya çıkan listeye baktığımızda Türkiye’nin de yer aldığını görüyoruz. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta düzenli olarak araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalar genellikle ekonomi ağırlıklı oluyor. Mesela en fazla enflasyon oranına sahip ülkeler kuruluşlar tarafından listeleniyor. Aynı şekilde dünyanın en özgür ülkeleri veya dünyanın en fazla teknolojiye sahip ülkeleri gibi birçok araştırma var.

Bu tür araştırmalar ile birlikte ülkeler hakkında detaylı bilgi almak mümkün. Henüz yeni açıklanan dünya sefalet sıralaması ise bunlardan bir tanesi. ABD’de bulunan John Hopkins Üniversitesi konu ile ilgili son derece önemli bir araştırma yaptı. Bu araştırma ile birlikte küresel çapta ülkelerin sefalet sıralaması açıklandı.

Dünyanın en fazla sefalet yaşayan ülkeleri belli oldu

Ortaya çıkan son detaylara bakıldığında ilginç bazı ülkelerin listede yer aldığı görülüyor. En fazla sefillik yaşayan ülke Venezuela olarak listede zirvede yer alıyor. Yani dünyanın en sefil ülkesi Venezuela. Onun hemen ardından Zimbabve ve Sudan geliyor. Enflasyon endeksleri 193 ile 3827 arasında.

Dünyanın en fazla sefalet

Listeye bakmaya devam ettiğimizde Türkiye’nin 21. sırada yer aldığını görüyoruz. Türkiye’nin enflasyon endeksi ise 41,2 seviyesinde. Türkiye’den daha iyi durumda olan ülkeler ise Kongo, Irak, Etiyopya, Pakistan, İtalya, Rusya ve ABD gibi ülkeler. Ayrıca dünya sefalet sıralamasında iyi durumda olan ülkeler tahmin edebileceğiniz üzere Almanya, Çin ve Japonya gibi ülkeler oldu.

Listede şaşırtan ülkeler var

Listeye genel olarak baktığımızda karşımıza herkesi şaşırtan ülkeler çıkıyor. Guyana, belki de bugüne kadar adını hiç duymadığınız bir ülke. Ancak dünya sefalet sıralaması listesinde en iyi ülke olarak görünüyor.

Türkiye’de özellikle son dönemlerde artan enflasyon oranları bu tür sıralamalarda kötü performans sergilenmesine neden oluyor. Enflasyon oranlarının düzelmesi ile birlikte yeniden sıralamada iyi bir konuma ulaşmak mümkün olacaktır. Peki siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Oyun ve Filmlerde Sansür Zirveye Ulaştı: Bakın Hangi Ülke Tepki Topluyor

>> ABD Milyonlarca Doz Aşı Bağışlıyor: Türkiye Bağış Alacak Ülkeler Arasında Mı?