Renault Çip Krizi İle Karşı Karşıya: Teker Teker Düşüyorlar

Ford üretimi durdurma

Renault çip krizi yeni bir problem olarak karşımıza çıktı. Bildiğiniz üzere uzun süredir otomotiv şirketleri çeşitli çip sorunları yaşıyordu. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Türkiye’de en fazla kullanılan araçlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Renault. Her ne kadar kullanım alanı çok geniş olsa bile yine de krizden etkilenmekten kurtulamadı. Pandemi süreci ile birlikte iyice kendisini göstermeye başlayan küresel çip krizi bu sefer Renault firmasını vurdu. Savunma sanayii, araç sistemleri ve giyilebilir teknoloji gibi birçok alanda çip üretimi ciddi sorun haline geldi.

Pandemi süreci ile birlikte bu çip krizinin artış göstermesi Renault gibi firmaların araç üretimi yapmasını engelliyor. Hatırlayacağınız üzere teknoloji ve otomotiv sektörünü başarılı bir şekilde birleştiren Tesla markası bile çip krizinden etkilenmişti. Sonuç olarak üretimde büyük aksaklıklar yaşandı.

Renault çip krizi üretimi durdurdu

Otomativ şirketlerini etkileyen ve adeta teker teker düşmelerine neden olan çip krizi büyük bir hızla devam ediyor. Renault markası tarafından yapılan açıklamalara göre çip krizi kendilerini de vurdu. Sonuç olarak firma Bursa’daki fabrikasında bir hafta üretim yapıp bir hafta üretim yapmayacak.

Renault çip krizi

Bazı şirketler üretimi tamamen durdurdu. Özellikle BMW gibi markaların çip krizi ile karşı karşıya olduğu bir ortamda açıkçası Renault için pek şans verilmiyordu. Renault markası tarafından çalışanlarına yapılan duyuruda montaj hatlarının bölümleri ile ilgili bilgi verildi. Mesela 20 ve 21 Ekim 2021 tatillerinde motor montaj hattı üretim yapmayacak. Vites kutusu montaj hattı ise 18, 19 ve 20 Ekim tarihlerinde üretimi durduracak.

Otomotiv sektörü çip krizinin pençesinde

Konuyla ilgili bazı markalar çip üretimine ağırlık vermeye çalışıyor. Ancak bunu hemen yapmak mümkün değil. Yani hızlıca bir çip fabrikası üretip hemen çip üretemiyorsunuz. Bu nedenle en az 2 yıl gibi bir süreç gerekiyor.

Peki siz otomotiv sektörü başta olmak üzere küresel çapta yaşanan bu çip krizi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Türkiye’de Satılan Otomobil Sayısı Rekor Düzeyde Düşüş Yaşadı

>> Honda Üretimi Durdurma Kararı Aldı: Otomobil Almak İsteyenler İçin Kötü Haber