Duygusal Dokunuşu Taklit Edebilen Yeni Bir Teknoloji Geliştirildi

Duygusal dokunuşu taklit edebilen

Duygusal dokunuşu taklit edebilen son derece önemli bir teknoloji geliştirdi. Bu yeni teknoloji ile birlikte artık mesafeler sorun olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

Pandemi sürece hepimizin hayatını son derece olumsuz bir şekilde etkiledi. Özellikle son birkaç ay olumlu geçse bile yine de duygusal sorunlar peşi sıra geldi. Mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi yöntemlerle iletişim kurmaya devam edenler ne yazık ki duygusal boşluğa düşmeye devam etti.

Stanford Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmalar ile birlikte yeni bir cihaz geliştirildi. Bu cihaz ile birlikte uzaktaki bir kişinin dokunuşunu simüle etmek mümkün. Bu düzenek tüm dokunuşları simüle edebiliyor. Böylece duygusal boşluğa düşmenizi az bile olsa engelleyebilir.

Duygusal dokunuşu taklit edebilen yeni cihaz

Yeni geliştirilen teknoloji ile birlikte sevgi dolu ve rahatlatıcı bir fiziksel temas imkansız değil. İnsan dokunuşunu simüle edebilen bu giyilebilir kol düzeneği çiftlere önemli bir destek sunacak. Elektronik olarak dokunuşları algılayabilen kol düzeneği karşı tarafa doğru bir şekilde tüm duyguları aktarıyor.

Koronavirüs beyin hücrelerini

37 katılımcı ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda testler olumlu sonuçlandı. Basınç algılayan bir cihaz takan katılımcılar mutluluk, sakinleştirme, sevgi ve hüzün gibi senaryolara yanıt veren bazı dokunuşlar yaptı. Bu dokunuşlar elektronik ortama aktarıldı. Yaklaşık olarak 661 farklı dokunma hareketinin toplandığı söyleniyor.

Gerçeklik algısına çok yaklaştı

Bu tür giyilebilir teknolojiler benzersiz olarak isimlendiriliyor. Ancak buradaki esas önemli olan konu gerçeklik algısını hissettirebilmek. Eğer gerçeklik algısı oluşmazsa ne yazık ki giyilebilir teknolojilerin pek bir anlamı kalmıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda bu cihaz duygusal olarak dokunuşu çok güçlü bir şekilde aktarabiliyor.

Hissettiğiniz her ne olursa olsun bunu karşı tarafa çok rahat bir şekilde aktarabilirsiniz. Yeni cihazın elbette hemen piyasaya sunulması beklenmiyor. Muhtemelen bir süre daha test çalışmaları devam edecek ve hemen ardından kullanıcıların deneyimine sunulacak.

İlgili Haberler:

>> Bu Psikolojik Rahatsızlık Tüm Hayatınızı Altüst Edebilir: Bilim İnsanları Uyardı

>> WhatsApp Mesajlara Duygusallık Katacak: Yepyeni Çıkartma Paketleri İle Rekabet Artacak