Koronavirüs Beyin Hücrelerini Öldürüyor: Zeka Seviyesi Düştü

Koronavirüs beyin hücrelerini

Koronavirüs beyin hücrelerini öldürme yeteneğine sahip. Bilim insanları bunu yeni yaptığı deneylerle birlikte kanıtlamış oldu.

Tüm dünyayı çok derinden sarsan Covid-19 ne yazık ki beyin hücrelerinin ölümüne neden oluyor. Konuyla ilgili yapılan yeni araştırmalara baktığımızda ilginç sonuçların ortaya çıktığını görüyoruz. Bu hastalığı şiddetli bir şekilde geçiren insanların beyninin 20 yıl birden yaşlandığı ortaya çıktı.

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Covid-19 hastalığını ağır bir şekilde geçiren 46 kişi incelendi. Bu kişilerin hafıza, dikkat, akıl yürütme ve depresyon gibi konularda daha olumsuz etkilendiği görüldü. 46 hastanın beyni bir anda 50 yaşından 70 yaşına gelmiş gibi oldu.

Koronavirüs beyin hücrelerini yıpratıyor

Her geçen gün Covid-19 ile ilgili yeni kötü haberler geliyor. Elbette şu anda büyük oranda salgın atlatıldı. Mesela Türkiye’de maske yasağı neredeyse tamamen kalkmış oldu. Fakat esas önemli olan hastalığın sonradan ne tür etkileri olduğunu araştırmak. Yapılan incelemeler ile birlikte hastalarda iyileşmeye göstergeleri olsa bile yine de beyin hücrelerinin kalıcı hasar aldığı görülüyor.

Koronavirüs beyin hücrelerini

Henüz Covid-19 gibi bir salgının neden ve nasıl beyin hücrelerini bu kadar derinden etkilediği bilinmiyor. Araştırmacılar konuyla ilgili çalışmalarına devam ediyor. Fakat yapılan birçok çalışmanın sonucunda beyin hücrelerine kesin olarak zarar verdiği ortaya çıktı. Elbette bu durum kalıcı değil. Bazı kişiler yeniden eski zeka seviyesini kazanabiliyor.

Covid-19 hasarları oldukça komplike

Covid-19 ile ilgili ortaya çıkan hasarlara baktığımızda son derece komplike bir yapı karşımıza çıkıyor. Mesela kalp hücresini son derece olumsuz bir şekilde etkilerken aynı zamanda beyin hücrelerini öldürdüğü ortaya çıktı. Zaten akciğerlere ne kadar büyük bir zarar verdiğini herkes biliyor.

Bilim insanları tarafından devam ettirilen çalışmalar ile birlikte yeni bazı hasarlar ortaya çıkacak gibi görünüyor. Bu konuda dünyanın çeşitli ülkelerinde yeni çalışmalar yürütülüyor. Çalışmaların sonuçları genellikle büyük hasarlar ortaya çıkarıyor. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Dışarıdan Yemek Siparişi Vermek Koronavirüs – Covid 19 Bulaştırır Mı?

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!