Otonom Sürüş Devrimi Gümbür Gümbür Geliyor: Sürücüsüz Araç Keyfi

Tesla otonom araç yazılımı

Otonom sürüş devrimi büyük bir yankı uyandıracak gibi görünüyor. Daha şimdiden önemli adımlar atılmaya başlandı.

Otomotiv sektörünün en önemli konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz sürücüsüz sistemlerdir. Eğer herhangi bir aracı sürücüsüz bir şekilde A noktasından B noktasına taşıyabilirlerse bu çok büyük bir etki yaratacaktır. Elbette şu anda bunu başarılı bir şekilde yapabilen otomobiller var. Özellikle Tesla araçları son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Burada esas önemli olan yapay zeka sistemleri ve diğer bazı araçların kullanılarak otonom sürüş deneyiminin daha derin hale getirilmesidir. Ne yazık ki otonom sürüş teknolojilerine yatırım yapan şirket sayısı yeterli düzeyde değil. Her ne kadar Tesla bu alanda çok ciddi yatırımlara yer verse bile yine de yeterli değildi. İşte tam da bu noktada Volkswagen araya girdi.

Otonom sürüş devrimi yeni ortaklarla başlayacak

Otonom sürüş deneyimini çok daha üst seviyelere çıkarmak için devler birleşiyor. Volkswagen ve Qualcomm bu alanda önemli bir çalışma yürütüyor. Ayrıca bu çalışmada yalnız değiller. Otomotiv yazılım kuruluşu olarak bilinen CARIAD son derece önemli çalışmalara yer veriyor. Önümüzdeki yıllarda Snapdragon Ride Platform kullanılır hale gelecek.

Otonom sürüş devrimi

Volkswagen yeni nesil araçlarına yüksek performanslı çipler yerleştirecek. Böylece seviye 4 otonom sürüş sistemleri ortaya çıkacak. 2026 yılından itibaren seviye 4 otonom sürüş araçlarının kullanıma hazır olacağı ifade ediliyor. Böylece sadece 4 yıl içerisinde artık çok daha üst düzey otonom araçlar üretilecek.

Sektörün devleri otonom sürüş için birleşiyor

Sektörün öncü şirketleri otonom sürüş deneyimini biraz daha geliştirebilmek için yeni anlaşmalar yapıyor. Qualcomm bundan sadece kısa bir süre önce İsveçli otomotiv teknoloji şirketi olarak bilinen Veoneer’i satın aldı. Böylece otomotiv sektöründe gözü olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.

Hem sektör liderleri hem de bu sektöre girecek olan birçok kuruluş oldukça heyecanlı. Seviye 4 otonom sürüşünün biraz daha geliştirilip diğer otomotiv markaları tarafından da kullanılması bekleniyor.

İlgili Haberler:

>> Sony Otonom Sürüş Sistemlerinde Çığır Açmaya Hazırlanıyor: Otomobiller Daha Akıllı Olacak (Video)

>> Honda Otonom Taksi Projesi Büyük Rağbet Görecek: Dev Rakip Geliyor