E-Devlet sosyal destek başvurusu internetten nasıl yapılır?

e-devlet sosyal destek

E-Devlet sosyal destek başvurusu başladı. Peki, bu başvuruyu internet üzerinden nasıl gerçekleştireceksiniz? İşte tüm detaylar.

Dünya genelinde 1.6 milyondan fazla kişiye bulaşan ve ekonomilerin darboğaza düşmesine neden olan Koronavirüs salgınından dolayı devletlet acil önlem paketlerini teker teker yürülülüğe koymaya başladı. Türkiye’de de günlük artık ortalam 4.000 vaka ile karşılaştığımız koronavirüs için sosyal destek paketi devreye sokuldu. Bugün itibariyle E-Devlet sosyal destek başvurusu resmen başladı. Peki, bu başvuruyu internet ortamından nasıl gerçekleştireceksiniz? Sosyal destek şartları neler?

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan kararlar nedeniyle işlerine gidemeyen ve dükkanlarını açamayan vatandaşlar için; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanılığı 1.000 TL yardımda bulunacak. 3 kısım olarak yapılacak olan yardımların ilk kısmı ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştı. İkinci kısımda ise bu destek paketine başvuru gerçekleştirip destek alınabilecek. Peki, ilk kısımda bu destekten faydalananlar ikinci destekten de yararlanabilecek mi?

Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; “Söz konusu destek programının 2. fazının başlayacağı müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımız dün kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda; 2. fazda halihazırda sosyal yardım alan ve 1. fazda dağıtılan 1.000 TL’lik destekten faydalanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1.000’er TL nakdi destek vereceğiz. 1. fazda olduğu gibi vatandaşlarımızın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak ve yardımlar evlere götürülecek.” ifadelerini kullandı.

Zoom programı kullanırken kendinizi nasıl korursunuz? İşte detaylar!

Destek kapsamında ilk etapta 1.000 TL yardım alan kişiler ikinci kısımda maalesef ki bu destekten yararlanamayacak. Muhtemelen ikinci kısımdan yararlananlar da üçüncü kısımdan yararlanamayacak. Peki, bu destek için başvuru işlemi nasıl gerçekleştirilecek?

e-devlet sosyal destek

E-Devlet sosyal destek başvurusu internetten nasıl yapılır?

Türkiye’nin dijitalleşmesinde büyük rol oynayan e-Devlet üzerinden bu destek paketine başvurular yapılabilecek. e-Devlet üzerinden 1.000 TL yardım başvurusunda bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu ödemeler belirli tarihler arasında yapılacak. Doğum yılına göre gruplandırılan ödeme tarihlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 1’inde
  • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar ayın 2’sinde
  • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar ayın3’ünde
  • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar ayın 4’ünde
  • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar ayın 5’inde ödeme alabilecek.

Sosyal destek ödemesi nereye yapılacak?

Bildiğiniz gibi PTT şubelerinde sosyal mesafeye dikkat etmemesi nedeniyle PTT şubeleri kapatıldı. Bu nedenle sosyal destek ödemeleri konutlara elden yapılacak. Elden teslim işleminde nasıl bir prosedürün izleneceği ise henüz bilinmiyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here