Siyasi Parti Üyeliğiniz Var mı Yok mu, Kontrol Edin!

Siyasi parti üyeliğiniz var mı yok mu? Bu konuda bilgi sahibi misiniz? Zira bazen hatalı durumlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin, “Bir partiye üye değilim” diyorsunuz, ama bir de bakıyorsunuz ki üye olmuşsunuz bile. Üstelik bundan haberiniz de yok! Dolayısıyla kontrol etmek ve eğer hata varsa bunları düzeltmek mümkün.

Siyasi parti üyeliğinizin olup olmadığını E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz!

“Nasıl yani, üye olup olmadığımı ben bilmez miyim?” demeyin. Yine de kontrol etmenizde yarar var, çünkü bazen hatalı durumlar oluyor ve haberiniz olmadan can sıkıcı sonuçlara maruz kalabiliyorsunuz.

Siyasi Parti Üyeliğiniz Var mı Yok mu, Kontrol Edin!

Siyasi parti üyeliği kontrolü için E-Devlet’e gidebilirsiniz!

1. Öncelikle bir E-Devlet hesabınız olmalı. Eğer yok ise, herhangi bir PTT şubesine giderek, ufak bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Şubeye giderken yanınızda kimlik ve akıllı telefonunuzu götürmeyi de unutmayın. Doğrulama kodu ve diğer detaylar önemli.

2. Şifrenizi kullanarak login olun ve E-Devlet anasayfasında, arama kısmına “Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama” yazarak aratın. Karşınıza, aşağıdaki ekran gelecek ve üye olup olmadığınızı görebileceksiniz.

Siyasi Parti Üyeliğiniz Var mı Yok mu, Kontrol Edin!

Mevcut durumunuza dair bir belge almak isterseniz, “Belge Oluştur” butonuna tıklamalı ve ardından gelen ekranın sağ üst kısmında yer alan “Dosyayı İndir” butonuna tıklamalısınız. Böylece düzgün bir şekilde kâğıda baskı alabilirsiniz.

Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bu kez arama kısmına “Siyasi Parti Üyeliği İptal Başvurusu” yazabilir ve aratabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda da işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliğiniz Var mı Yok mu, Kontrol Edin!

Detayları kontrol etmeniz önemli! Seçimler de yaklaşıyor

Bazen sosyal medyada denk geldiğiniz oluyordur, bazı kimseler, “Haberim olmadan beni bir siyasi partiye üye yapmışlar” diyerek ekran görüntüsü paylaşabiliyor. “Bu nasıl olabilir?” derseniz, bir şekilde kimlik bilgileri yetkisiz kişilerin eline geçmiş olabilir. Ya da gerçekten de üye olmuştur, ama üzerinden yıllar geçtikten sonra unutmuştur. Bu da olabilir. Şu an ihtimaller üzerine konuşuyoruz. E-Devlet üzerinden kontrol yaparak en net sonuçları alabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Yapay Zekâlı Yeni Bing’i Hemen Deneyebilir, Sohbet Etmeye Başlayabilirsiniz!