E-Spor Beklenenden Çok Daha Hızlı Gelişiyor: Sektör Yepyeni Bir Futbol Dünyasına Kavuşuyor

E-Spor

E-Spor bugüne kadar açıkçası beklediği yere ve konuma ulaşamadı. Her ne kadar birçok insan tarafından oynansa bile yine de potansiyelinin altında. Hadi gelin bu alanda neler değişiyor birlikte göz atalım.

Futbol günümüzün en önemli spor dalları içerisinde yer alıyor. Birçok farklı alanda insanlar kendisini geliştirse bile yine de futbolun yerini hiçbir şey kolay kolay tutamıyor. İşte tam da bu nedenle farklı kategoriler ortaya çıktı. Günümüzde futbolun artık yavaş yavaş geri plana doğru çekildiği görülüyor. Fakat kimse onun yerine başka bir spor dalını koyamıyor. Bu nedenle futbolun çok ayrı bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa Süper Ligi gibi birçok Lig şu anda kan kaybetmeye devam ediyor. Barcelona bile stadyumları doldurma konusunda zorluk yaşıyor. Üstelik bu takım Avrupa’nın en güçlü takımı olarak biliniyor. Bu takımın Real Madrid ile olan maçlarında elbette stadyum doluyor. Fakat genel olarak futbola olan ilginin azaldığını söyleyebiliriz. Yine de tek başına lider bir spor dalı konumunda, şimdilik.

E-Spor şirketleri giderek büyüyor

Futbolseverler tarafından son dönemlerde e-spor alanı en gözde kategorilerden birisi olarak görülüyor. İçerisinde liverpool, Manchester United, Arsenal, Chelsea ve Barcelona gibi takımların yer aldığı bu tür online spor dalları çok hızlı bir şekilde gelmeye devam ediyor. Özellikle son 4 yıl içerisinde büyük bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz.

E Spor

Şirket gibi yönetilen futbol takımları artık eskimeye başlıyor. Bunun yerine spor alanına devasa yatırımlar yapılıyor. Mesela Türkiye’de Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi takımlar gerçekten de e-spor alanında son derece yüksek yatırımlara yer veriyor. Böylece gelecekte bu alan ile ilgili geniş bir katılım sağlanmak isteniyor. Futbol kulüplerinin zarar açıkladığı şu dönemlerde e-spor onlara gelir sağlayabilir.

Geleneksel futbol takımlarının yerini başka girişimler alacak

Gelecek ile ilgili eleştiriler yapan birçok kişi e-spor alanlarının önümüzdeki dönemlerin kralı olacağını söylüyor. Muhtemelen 20 yıl içerisinde geleneksel futbol takımları yerini e-spor gibi alanlara bırakacak. Ancak bu daha çok bazı yapısal problemlerin giderilmesi ile yakından alakalı.

İlgili Haberler:

>> Radeon Grafik Efektleri Xbox Series S ve X Konsollarda da Çalışıyor

>> 25 Bin Steam Oyunu Sahipleri Hatalardan Kurtuluyor: Zenginlik Başa Bela