Eğer Google Security Başlıklı ve Logolu Böyle Bir E-Mail Alırsanız Dikkatli Olun!


Bu aralar e-mail hesabınıza Google Security – Güvenlik başlıklı bir e-mail gelebilir ve tehlikede olduğunuzu ifade edebilir. Bu tip gönderilere itibar etmeyin ve gördüğünüz gibi silin. Eğer silmez ve mail içindeki linke tıklarsanız, elektronik cihazınız zarar görebilir…

Eğer aşağıdaki gibi bir e-mail alırsanız, yazanları dikkate almayın ve bir an evvel silin! Aksi durumda, elektronik cihazınız zarar görebilir, hatta özel bilgileriniz dahi çalınabilir. Google, kullanıcılarına bu tip e-postalar yollamaz. Gönderici kısmındaki adrese de dikkat etmenizde fayda var.

Milyarlarca internet kullanıcısı var ve her gün milyarlarca spam e-mail gönderimi gerçekleştiriliyor. Bu e-postalarda aklıllara gelebilecek her türden detay var. 10 milyon dolarlık ikramiye kazandınız diyenden tutun da yeşil kart için seçildiniz diyene, cihazınız tehlike altında diyene kadar çok fazla örnek…

Tabii bu tip e-mail’lerin amacı genelde “tek” oluyor; sizden bir şeyler çalabilmek. Bu, bilgileriniz de olabilir, paranız da…

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlayabileceğiniz üzere, son dönemde Google güvenlik ekibinden gönderildiği süsü verilen bu tip spam e-mail’ler dolaşıma çıktı.

E mail’de, Google’ın resmi logosu dahi kullanılmış ve “güvenlik” vurgusu yapılarak kullanıcıların panikletilmesi ve bu panik halinden yararlanılarak da özel bilgilerin ve paralarının çalınması hedefleniyor.

Eğer Google Security Başlıklı ve Logolu Böyle Bir E-Mail Alırsanız Dikkatli Olun!

Mail’de başlık olarak “WARNING! Your Pixel 6 Pro is severely damaged by 13 Malware!” ibaresine yer verilmiş. Öncelikle, Google’ın bu tip bir gönderim yapmadığını ve yapmayacağını söyleyebiliriz.

Sonrasında, eğer telefonunuz Pixel 6 Pro değilse, zaten endişe etmenize gerek yok. Pixel 6 Pro olsa da endişe etmenize gerek yok aslında…

Yani mail’e göre cihazınız zararlı yazılımlar aracılığıyla ciddi zarar gördü. Bunun için de “Clean my device” ibaresine tıklamanız isteniyor. Oysa bunu yapmamalısınız. Çünkü yaparsanız, zararlı yazılım istilası asıl o zaman başlayacaktır. Pek çok istenmeyen uygulamadan tutun da pornografik reklamlara kadar pek çok istenmeyen unsur cihazınıza doluşabilir, özel bilgileriniz kopyalanabilir.

Dolayısıyla, başta da belirttiğimiz gibi, bu tip mail’leri gördüğünüzde silmeniz en iyisi olacaktır. Panik yapmaya gerek yok, ki zaten onlar da panik yaparak hataya düşmenizi istiyor.

İlgili Haberler:

>> Eğer Netflix Şifrenizi Paylaşıyorsanız, Ekstra Para Ödemeniz Gerekebilir!