Yıl 2022. Peki Akıllı Tablet Kullanıyor Musunuz? İşte Kullanıcı Tercihleri

Akıllı tablet cihazlar, özellikle ilk satışa sunuldukları dönemde büyük ilgiyle karşılaşmıştı. Peki ya günümüzde durum nasıl dersiniz?

.

Akıllı tablet cihazlar, özellikle ilk satışa sunuldukları dönemde büyük ilgiyle karşılaşmıştı. Laptopların yerini alabileceği düşünülen bu cihazlar, ilerleyen yıllarda yavaş yavaş popülarite kaybı yaşamaya başladı. Zira her geçen yıl, akıllı telefonların ekran boyutlarının büyümesine yol açtı ve tabletlerdeki çoğu fonksiyonu artık telefonlarda da kullanmak mümkündür. Aynı anda birden fazla işlem yapabildiğiniz çoklu işlem kabiliyetleri ve kalemle not alma ve çizim yapma gibi…

Yıl 2022. Peki Akıllı Tablet Kullanıyor Musunuz? İşte Kullanıcı Tercihleri

Son 2 yıllık döneme baktığımızda ise, akıllı tablet cihazlara olan ilgide artışlar gözlendi. Bunda, dünya çapında yaşanan koronavirüs pandemisinin de payı çok büyük. Çünkü insanlar, evlerinden daha az çıkmaya başladı, iş ve okul gibi süreçlerini evlerinden devam ettirmeyi tercih etti. Eh, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi süreçlerde de hem laptop’lara hem de akıllıtabletlere ilgi oldu. Öyle ki, bazen kısa sürede stokların tükendiği ve bu sebeple fiyatlarda ciddi artışların yaşandığı da oldu.

Özellikle son 2-3 ayda, önceki döneme kıyasla pandemide biraz hafifleme olduğunu görüyoruz. Bu da iş ve okul süreçlerinin tekrar “yüz yüze” gerçekleştirilebilir olmasını sağladı. Tabii hâlâ bu süreçleri evlerinden devam ettirenler var, ama artık sokakta maske takmanın zorunluluk olmadığı bir döneme adım attık. Peki bu son gelişmeler, tabletlerdeki ilgi durumunu ne seviyeye getirdi dersiniz?

PhoneArena sitesi, bir anket hazırladığı ve “2022 yılında hâlâ akıllı tablet kullanıyor musunuz/tabletiniz var mı?” diye sordu.

Yıl 2022. Peki Akıllı Tablet Kullanıyor Musunuz? İşte Kullanıcı Tercihleri

Hâlâ devam etmekte olan ankette, an itibarıyla binin üzerinde oy kullanıldı ve şu an için bazı dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı…

Örneğin, ankete katılım gösterenlerin %55’lik dilimi, “Evet, neredeyse her gün tablet kullanıyorum” cevabını verdi.

Tablet kullanmadığını, bunun yerine işlerini akıllı telefon ya da laptop PC’si üzerinden hallettiklerini söyleyen dilim ise, yalnızca %25.12.

Ek olarak, 2022 itibarıyla yeni bir tablet almayı düşünenler de %35.57’lik dilimi oluşturuyor.

Yani an itibarıyla tabletlere hâlâ ihtiyaç var, hâlâ ilgi var. Tabii artık tablet üreten firma sayıları da azalıyor, ama görücüye çıkan modellerin üst seviye ofis PC’leriyle yarışacak düzeyde olduklarını söylemek mümkün. Hatta büyük bir kısmı, koruyucu kılıflı bir Bluetooth klavye ve kalem desteğiyle de çalışabiliyor. Bu sayede tabletlerde yalnızca bir şeyler yazmak ve internette araştırma yapmak değil, aynı zamanda tasarım yapmak ve video montaj programlarıyla çalışmak gibi gelişmiş çözümler de mümkün oluyor.

İlgili Haberler:

>> Eğer Netflix Şifrenizi Paylaşıyorsanız, Ekstra Para Ödemeniz Gerekebilir!

. . . . .