Ekran Altı Selfie Kamerası Bulunan Telefon Tanıtılabilir! İşte Detaylar…

Google Pixel 6, 28 Ekim 2021 itibarıyla teknoloji severlerin beğenisine sunulmuştu. Çıkalı çok olmadı belki, ama gelen söylentilere göre Pixel 7, ekran altı selfie kamerası ile sektöre damga vurabilir.

Google Pixel 7’nin gelmesine daha çok var belki, ama şimdiden sızıntı ve söylenti bilgiler gelmeye başladı. PhoneArena’da yer verilen ve LetsGoDigital’deki habere dayandırılan bilgiler, Google Pixel 7’nin ön tarafında, en azından “görünürde” bir selfie kameranın olmayacağını işaret ediyor. Google, aldığı yeni bir patent neticesinde, bu ürününde ekran altı selfie kamerası sistemiyle teknoloji severlerin karşısına çıkabilir.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere Google, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne başvurarak “ekran altı kamera sistemi” üzerine çalışmalar yaptığını bir nevi doğrulamış oldu. Kameraların yanında (Evet, birden fazla kamera olabilir), yine ekranın altında ışık sensörü ve diğer sensörlerin varlığı da dikkat çekiyor. Tabii bu sistemi direkt Pixel 7 ile görür müyüz, bunun henüz bir kesinliği bulunmuyor.

Ekran altı selfie kamerası bulunan telefon tanıtılabilir

Ekran altı selfie kamerası ya da ekrana gömülü kamera sistemi, bir süredir pek çok firmanın üzerinde çalışmalar yaptığı bir teknoloji. Hatta bir örnek vermemiz gerekirse, ZTE’nin Axon 30 akıllı telefon modelinde, ön tarafta ekrana gömülü kamera sistemi yer alıyor. 16MP değerdeki bu kamera, ekranda bir boşluk/kesinti oluşturmadığı için, görüntülemede kesintisiz detaylar da sunulmuş oluyor.

Kullanıcılar Selfie Kamerası Konusunda Hassas

Mevcut patenti alınan çözümün, diğer firmaların kullandığı teknolojilere kıyasla daha uygun maliyetli olduğu da belirtiliyor. Bu arada, bu tip teknolojilerin geliştirilmesi için Google’ın yakın zamanda Sangmoo Choi gibi bir ismi bünyesine kattığını görüyoruz. Choi kimdir derseniz, daha önce Samsung’ta ekran mühendisi olarak çalışıyordu ve genellikle ekran tarafındaki yeni teknolojiler üzerine araştırmalar yapıyor; yeni form faktör ve panel mimarisi gibi.

Tekrar etmek gerekirse, Pixel 6 modeli satışa sunulalı uzun bir zaman olmadı. Pixel 7 hakkında şimdiden sızıntı ve söylenti bilgilerin gelmesi normal görülebilir, ama haliyle bu modelin çıkmasına daha çok vakit var. Patentte bahsedilen teknolojinin de Pixel 7’de olup olmayacağı belli değil haliyle. Firmalar, genelde patent başvurusu yapar ve elde ettiği patentlerin büyük kısmını da kullanmaz. Bakalım burada durum nasıl olacak.

İlgili Haberler

>> Uzmanlar Uyarıyor: İnsansız Hava Araçları, Ölüm Makinelerine Dönüşebilir!