Elektrik Elektronik İhracatı İlk 3 Ayda Yüzde 12,2 Yükseldi

Elektrik Elektronik İhracatı İlk 3 Ayda Yüzde 12,2 Yükseldi


Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdam bakımından önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik-elektronik sektörünün ihracatı, 2014 yılının ilk çeyreğinde 2 milyar 947 milyon dolara ulaştı.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 12,2 oranında artıran sektör, en çok ihracatı İngiltere, Almanya ve Irak’a gerçekleştirdi. Fransa, Türkmenistan, İtalya, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan, İspanya ve İsrail ilk 10’da yer alan diğer ülkeler oldu. Sektörün bu dönemdeki ihracat rakamları Avrupa’daki iyileşmenin etkisini de net olarak ortaya koyuyor.

TET Yonetim Kurulu Baskani Fatih Kemal Ebiclioglu-4

Beyaz eşya, renkli televizyon, kablo, tüketici elektroniği, elektrik dağıtım ekipmanları, dayanıklı tüketim malları gibi farklı ürün gruplarındaki ihracatçıları bünyesinde toplayan sektör geride bıraktığımız ay ise yüzde 16, 5 artışla 1 milyar 79 milyon dolarlık ihracat elde etti. Mart ayında da en çok ihracat İngiltere, Almanya ve Irak’a yapılırken; Fransa, Türkmenistan, Cezayir, İtalya, İspanya, Polonya ve İsrail bu ülkeleri takip etti. 

Elektrik Elektronik İhracatı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, elektrik elektronik sektörünün ilk çeyrek ihracat performansını değerlendirerek, şunları söyledi: “Avrupa ülkeleri, sektörümüzdeki birçok ürün grubunda en büyük pazarımız konumunda ve önemini koruyor.  

Diğer yandan Afrika, Güney Amerika, Uzakdoğu gibi pazarlara da ulaşmayı hedefliyoruz. Ekonomi Bakanlığı’mızın Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi kapsamında verilen teşviklerle kuruluşuna öncülük ettiğimiz Yurtdışı Pazarlama Takımları ile daha önce gidilmemiş ancak potansiyeli yüksek pazarlara sektörel ticaret heyetleri düzenlemeye devam edeceğiz.”  

NSS Labs, Trend Micro Deep Discovery’nin Liderliğini İlan Etti

CEVAP VER