Elektrikli Araç Üretiminde Devler Ne Durumda? Yeni Rapor Yayınlandı

Tesla elektrikli otomobil

Elektrikli araç üretiminde sürekli olarak yeni veriler gelmeye devam ediyor. Özellikle Avrupa bu noktada çok büyük bir öneme sahip. İşte konu ile ilgili merak edilenler.

Küresel çapta elektrikli araçlar konusunda büyük bir çalışma var. Bu çalışmalara bakacak olursak genel durum iyi gibi görünüyor. Peki önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen elektrikli araç üretimine geçiş yapacakları konusunda söz veren şirketler bunu gerçekleştirebilecek mi?

İşte tam da böyle bir konu ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda bazı raporlar ortaya çıktı. Bu raporda Avrupa’nın en büyük otomobil markasının elektrikli motor dönüşümü ile ilgili hangi noktada olduğu belirlenmeye çalışıldı. Elbette bu pek kolay değildi. Bugüne kadar benzinli araç satışı yapan markaların aniden elektrikli motorlar üretmesi biraz zor.

Elektrikli araç üretiminde şirketler zorlanıyor

Yeni yayınlanan rapora bakacak olursak Toyota, Hyundai, Opel ve Fiat gibi markaların çok büyük bir bölümünün benzinli araç satışı yaptığını görüyoruz. Benzinli satışlara oranla yarısı ya da 1/3 gibi bir oranı dizel tercih ediyor. Elektrikli dönüşümde ise Renault ve Hyundai en iyi markalar olarak ön plana çıkıyor.

Elektrikli araç üretiminde

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda Volkswagen ve Kia en hızlı elektrikli araç dönüşümü yaratan ikinci markalar olarak görülüyor. Şirketler genellikle yüzde 14 seviyesinde elektrikli araç üretimi yapıyor. Ford yaklaşık olarak yüzde 13 düzeyinde elektrikli araçlara veya hibrit motorlara yöneldi.

Önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlara yönelim artacak

Hyundai ve Kia diğer otomobil markalarına göre elektrikli araç noktasında biraz daha ön planda. Ancak diğer markalar onları yakalamak için büyük çaba harcıyor. Tesla gibi şirketler ise bildiğiniz üzere tamamen elektrikli araçlara yönelik çalışmalar yürütüyor.

Avrupa Birliği 2030 yılından itibaren tamamen elektrikli araçlara geçiş yapacak. Bu nedenle tüm markaların sadece elektrikli araç üretmesi gerekecek. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Şarj İstasyonları Siber Güvenliği Tehdit Ediyor: Arabalar Hacklenecek

>> Elektrikli otomobillere geçiş hızlandırılabilir: Türkiye’de otomotiv yeniden şekilleniyor