Elektrikli otomobillere geçiş hızlandırılabilir: Türkiye’de otomotiv yeniden şekilleniyor

Volkswagen elektrikli otomobil fiyatları

Elektrikli otomobillere geçiş daha fazla hızlandırılabilir. Türkiye’de ne yazık ki bu alanda önemli bir yükseliş bir türlü yakalanamadı. Bu durum otomotiv dünyasında endişe yaratıyor.

.

Otomotiv üretimi Türkiye’de giderek azalış gösteriyor. 2021 yılında yaklaşık olarak yüzde 2 seviyesinde azalan otomobil üretimi aynı zamanda ihracatın artması ile sonuçlanıyor. Üretim azalırken ihracatın artış göstermesi otomotiv dünyasını başka taraflara yönlendiriyor.

Otomotiv sanayi derneği yönetim kurulu başkanı Haydar Yenigün tarafından yapılan açıklamalarda öncelikle ihracat ile ilgili olumlu değerlendirmeler yapıldı. Kendisi ihracatın kilogram başına 10,62 dolar seviyesine ulaşması konusundaki memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca bunun 20 dolara ulaşması gerektiğini vurguladı.

Elektrikli otomobillere geçiş hızlandırılabilir

Yapılan açıklamalara baktığımızda elektrikli araçların ihracatının artış göstermesi için ne yapılması gerektiği vurgulandı. ÖTV ile ilgili düzenleme yapılması halinde önemli bir gelişme yaşanabilir. Avrupa Birliği yeşil mutabakat hedefleri sonucunda 2040 yılına kadar elektrikli otomobiller Türkiye’de güçlü bir şekilde yer edinebilir.

Elektrikli otomobillere geçiş

Elbette her detay olumlu yönde etki yaratmıyor. Mesela çip krizi elektrikli otomobillerin Türkiye’de yaygınlaşması konusunda büyük bir endişe yaratıyor. Üst düzey otomotiv yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında çip krizi ve tedarik zinciri nedeniyle elektrikli araçların Türkiye’de daha az kullanılabileceği söylendi.

Türkiye’de otomobil yatırım aracı olarak görülüyor

Elektrikli araçlar her ne kadar yüksek teknolojisi nedeniyle tercih edilse bile Türkiye’de elektrikli araçlar daha çok yatırım aracı olarak görülüyor. Bu durum yeni teknolojiler yerine kolay alınıp satılabilen araçlara yönelme ile sonuçlanıyor. Böylece elektrikli araçların kullanımında endişe yaratıcı sonuçlar ortaya çıkmış oluyor.

Türkiye’de hem ÖTV indirimleri hem de vatandaşların elektrikli araçlara yönlendirilmesi ile birlikte bu tür otomobillerin kullanımında artış görülebilir. Aksi halde benzinli araçlar Türkiye’de çok daha yaygın olarak kullanılmaya devam edilecek. Şimdilik elektrikli araçlar ile ilgili herhangi bir vergi düzenlemesi yapılmadı. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bu Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Yeni Heyecanlı Gelişmeler (3 – 10 Ocak)

>> Renault Elektrikli Otomobil Satışında Devrim Yaratacak: Sadece Elektrikli Araç

. . . . .