Elektrikli Araçlar Evlerde Şarj Olacak: Gece Şarj Et Sabah Yola Çık

Foxconn elektrikli araç

Elektrikli araçlar evlerde şarj olacak sisteme kavuşuyor. Elbette daha önceden de böyle bir olanak vardı. Fakat ilk defa çok geniş bir kitleye yayılıyor.

İlerleyen yıllarda elektrikli otomobiller hayatımızda çok daha fazla yer alacak. Tesla otomobil dünyasında elektrikli araçlar alanında büyük ses getirmeyi başarıyor. Geleceği inşa etmek isteyen Tesla yeni projelere imza atıyor. Otomobil dünyasında yenilikler yaratmayı başaran şirket bugünlerde önemli bir çalışmaya daha başladı.

Elektrikli otomobillerde en önemli problemlerden bir tanesi de hiç şüphesiz şarj ile ilgili. Elektrik kullanan otomobillerin şarj edilebilmesi için gerekli istasyonların sayısının önemli oranda artırılması gerekiyor. Ne yazık ki şu anda şarj istasyonları yeterli seviyede değil. ABD’deki kullanıcıların araçlarını evlerdeki prizlerden şarj edebileceği günler ise çok yakın.

Elektrikli araçlar evlerde şarj olacak

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda şarj konnektörleri ile ilgili bazı detaylara yer verildi. ABD’deki kullanıcılar artık araçlarını evlerde yer alan prizler üzerinden şarj edebilecek. Böylece şarj istasyonlarına çok fazla ihtiyaç kalmayacak. Mobil konnektör sahibi olan Tesla sürücüleri böylece istedikleri yerden elektrikli araçlarını şarj edebilecek.

Elektrikli araçlar evlerde şarj

Herhangi bir Tesla sahibi bu tür mobil konnektör kullanmak istiyorsa 200 dolar ödeyecek. Bundan sadece birkaç gün önce 2. nesil konnektör fiyatları 400 dolar civarındaydı. Yeni alınan karar ile birlikte 200 dolar seviyesine kadar geriledi. Böylece çok daha uygun fiyatlarla araçları şarj etmek mümkün oldu.

Evden elektrikli araç dolumu yapılacak

Büyük bir pratiklik sağlaması beklenen bu yeni sistem 110v seviyesindeki prizden araçların şarj edilmesini sağlayacak. Elon Musk kısa bir süre içerisinde çalışmaların tamamlanacağını ve evlerden kolay bir şekilde elektrikli otomobillerin şarj edileceğini belirtti.

Avrupa Birliği ve Asya ülkeleri ile birlikte dünyanın neredeyse tamamında elektrikli araçlar için ortak görüş hakim. Evden bu tür araçların şarj edilmesi ise çok daha fazla kullanılmasını sağlayacak. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Otomobil Bataryalarının Ömrü Bakın Ne Kadar? Tahmin Ettiğinizden Az

>> Elektrikli Otomobillerde Volkswagen Rüzgarı Esecek: Menzil Hızı Artırılıyor