Elektrikli Otomobil Bataryalarının Ömrü Bakın Ne Kadar? Tahmin Ettiğinizden Az

Elektrikli batarya yatırımları

Elektrikli otomobil bataryalarının ömrü en büyük merak konularından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Elektrikli araçlar için son derece önemli olan bataryalar aslında tahmin edildiğinden daha az bir kullanım ömrüne sahip.

Günümüzde elektrikli otomobillere doğru ciddi bir yöneliş var. Avrupa Birliği tarafından alınan kararlar ve ABD tarafından baskı yapılması bunu ön plana çıkarıyor. Benzinli otomobillerin satışı kısa bir süre içerisinde yasaklı hale gelecek. En azından Avrupa Birliği için bu durumun geçerli olacağını söyleyebiliriz. Türkiye’de ise benzer çalışmalar var.

Dünya tamamen elektrikli otomobillere geçiş konusunda ortak karar almış gibi görünüyor. Peki elektrikli otomobil aldığınızda bu araçlarda yer alan bataryalar ne kadarlık bir ömre sahip olacak? Konuyla ilgili konuşan Tesla kurucu ortağı JB Straubel son derece önemli değerlendirmeler yaptı. Elektrikli araçların bataryalarının 15 yıl dayanabileceğini söyledi.

Elektrikli otomobil bataryalarının ömrü

Tesla ve diğer şirketler genellikle uzun ömürlü araçlar üretmeye çalışıyor. Fakat bunu sağlamak yeterince kolay değil. Özellikle batarya teknolojisi henüz buna tam olarak hazırlanamadı. Tesla kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda elektrikli araçların 15 yıl içerisinde ömrünü tamamladığı belirtildi.

Elektrikli otomobil bataryalarının ömrü

Herhangi bir elektrikli araç aldığınızda batarya en önemli detay olarak karşınıza çıkacak. Eğer bataryanız güçlü olmazsa çok uzun yolculuk yapmak mümkün olmayacak. Araçlardaki menzili yine bataryalar sağlıyor.

Eski araçlara yeni bataryalar eklenemeyecek

Tesla baş teknoloji sorumlusu tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda elektrikli araç bataryalarının ne yazık ki yeteri kadar güçlü olmayacağına görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda batarya teknolojisi gelişirse daha uzun süre dayanıklılık sağlanabilir. Fakat bunun şimdilik pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar 15 yıllık süreç küçük görünse bile aslına bakacak olursak yeterli bir rakam yok. Birçok araç 15 yıllık süreçten sonra hurdaya kaldırılıyor. İsteyenler yeni batarya ekleyebilse bile yine de bu güvenlik açısından büyük risk oluşturacak.

İlgili Haberler:

>> Haftanın İlginç Otomobil Haberleri: Gündem Çok Yoğun (20 – 27 Mart)

>> Uygun Fiyatlı Tesla Otomobil İçin Düğmeye Basıldı: Geliyor Gelmekte Olan