Facebook Komutlu Mesaj Özelliği Getiriyor: İlk Komutlar Geldi

Meta zararlı içeriklerle

Facebook komutlu mesaj özelliği ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Şirketin yeni özelliği kısa bir süre içerisinde yaygın hale getirmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook düzenli olarak güncelleme alıyor. Bu güncellemeler genellikle mesajlaşma hizmeti Messenger üzerinden gerçekleştiriliyor. Yapılan yeni bir güncelleme ile birlikte bazı yeniliklerin önü açıldı.

Facebook Messenger ile ilgili hazırlanan bir gönderide mesajların artık çok daha görünebilir olacağı ifade edildi. Mesela bir kullanıcı gönderirsinde @everyone ifadesini kullanırsa sohbetteki bütün herkes o özel bildirimi görebilecek. “/silent” ile başlayan gönderilerde kullanıcıların herhangi bir mesaj bildirimi alması engellenecek.

Facebook komutlu mesaj özelliği

Facebook tarafından kullanıcılara sunulan bu özellik hem mesajları sessiz hale getirme hem de herkese görünür yapma özelliğine sahip olacak. Aslına bakacak olursak bu özelliği Slack platformundan aldığını söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere iş dünyasında çok sık bir şekilde kullanılan Slack buna benzer çok fazla özelliği taşıyor.

Facebook komutlu mesaj özelliği

Komutlu mesaj özelliğinin ayrıca ödeme yapma gibi özellikleri olacak. Hem Android hem de iOS kullanıcıları “/pay” komutunu kullanmaları halinde para aktarımı gerçekleşebilecek. Ayrıca çeşitli gif dosyaları için benzer komutların getirildiği ifade ediliyor. Kısacası Facebook neredeyse tüm mesajlaşma işlemini komutlar üzerinden yapmak istiyor.

İlk komutlar dağıtılmaya başlandı

Facebook tarafından daha şimdiden ilk komutlar dağıtılmaya başlandı. Tüm özellikleri kullanmak henüz mümkün değil. Sadece yukarıda sıraladığımız @everyone ve “/silent” gibi komutlar kullanıma hazır hale geldi. Önümüzdeki aylarda diğer komutların kullanıcılar için aktif hale getirilmesi amaçlanıyor. Türkiye’deki kullanıcılar için önemli bir detayı atlamamak gerekiyor.

Türkiye’deki kullanıcılar için diğer komutlar tercih edilebilecek. Fakat /pay komutu burada kullanılamayacak. Türkiye’de ne yazık ki bazı ödeme sistemleri problem yaratabiliyor. Facebook bu tür sorunlar ile kullanıcıları karşı karşıya bırakmak istemiyor. Konu ile ilgili detaylar geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone Cihazlarda Reklam Hassasiyeti Sağlayacak: Faturası Facebook’a Kesilecek

>> Facebook Yalan Haberlere Savaş Açıyor: Bu Defa Çok Ciddi