Elektrikli Otomobillerde Yıldırım Hızında Şarj Teknolojisi Geliyor

Foxconn elektrikli araç

Elektrikli otomobillerde yıldırım hızında bir şarj teknolojisi gelecek. Bu yeni şarj teknolojisi ile birlikte büyük bir talep olması bekleniyor.

Gelecek muhtemelen elektrikli araçlarda olacak. Özellikle son dönemlerde bu otomobillere yönelik çok büyük yatırımların olduğunu görüyoruz. Hatta Avrupa Birliği elektrikli araçları ön şart olarak otomotiv devrelerine dayatmıştı. Yani tüm otomotiv devlerinin elektrikli araç üretmesi gerekiyor.

Hem daha çevreci olduğu hem de petrole olan ihtiyacı azalttığı için bu tür otomobiller daha şimdiden liderliği eline almak için hamleler yapıyor. Dünyanın en büyük otomotiv devleri sürekli olarak yeni elektrikli araçların tanıtımını yapıyor. Peki bu elektrikli araçların bataryaları nasıl doldurulacak?

Elektrikli otomobillerde yıldırım hızında şarj

Ortaya çıkan son detaylara göre Nio isimli bir Çin merkezli şirket elektrikli araç şarj üretimi yapacak. Bu şirket zaten halihazırda elektrikli araçlara yönelik çalışmalar yürütüyordu. Çeşitli kademelerde güce sahip şarj aletleri üretmesi ile biliniyordu. Şimdi ise buna yeni bir perspektif getiriyor.

Elektrikli otomobillerde yıldırım

Yaklaşık olarak yüzde 10 seviyesinde dolu olan 800V otomobiller 12 dakika içerisinde yüzde 80 seviyesinde şarj olabiliyor. Aynı şekilde 400V altyapılı otomobiller ise yüzde 80 şarj süresini sadece 20 dakika içerisinde elde edebiliyor. Böylece elektrikli otomobillere yönelik büyük bir problemim giderildiğini görüyoruz.

Bütün elektrikli araçlara yönelik şarj geliştiriliyor

Bu sistemin bütün elektrik araçlara yönelik olacağı ifade ediliyor. Yani sadece tek bir araç bataryasını doldurmayacak. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarının gelişmesi ile birlikte Türkiye’de de bu tür şarj cihazları kullanılabilecek.

Elektrikli otomobillerde yıldırım hızında şarj dolumu için artık geri sayım başladı. 2023 yılı içerisinde dünyanın önemli bir bölümünde hızlı batarya doldurabilen elektrikli araç şarj cihazları olacak. Peki siz yaşanan tüm bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Honda ve Sony Elektrikli Araç Üretimine Başlıyor: Gerisini Tesla Düşünsün

>> Xiaomi Elektrikli Otomobil Sızdırıldı: Tesla’ya Dev Rakip!