Xiaomi Elektrikli Otomobil Sızdırıldı: Tesla’ya Dev Rakip!

Sony ve Honda

Xiaomi elektrikli otomobil modeli EV, gelişmiş soğutma sistemi ile ortaya çıktı. İşte önümüzdeki yıl sunulması beklenen araç hakkında tüm detaylar.

Geçtiğimiz aylarda teknoloji devlerinin elektrikli otomobil işine gireceğine dair birçok haber ortaya çıkmıştı. Hatta elektrikli otomobil ile en çok anılan marka Apple oldu. Apple’ın geçtiğimiz aylarda birçok marka ile iş birliği yapacağına dair de haberler duymuştuk. 2025 yılında yollara çıkması beklenen Apple’ın elektrikli aracı hakkında henüz sızdırılan bir bilgi bulunmuyor. Henüz Apple’a rakip olarak gösterilemese de Xiaomi’nin teknoloji dünyasında son yıllarda kazanmış olduğu ivmenin tartışılamaz bir gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı kullanıcılar Xiaomi’yi, gelecek yıllardaki Apple’ın en büyük tehdidi olarak görüyor. Apple’dan elektrikli araba haberi gelmesinden aylar sonra Xiaomi’den de benzer bir haber geldi. Xiaomi de elektrikli araba işine girdi!

Xiaomi Elektrikli Otomobil Sızdırıldı: Tesla’ya Dev Rakip!

Mobil üreticilerden Xiaomi ve Apple’ın elektrikli araç çıkarma konusunda bir yarış halinde olduğunu biliyoruz. Fakat Xiaomi’nin biraz daha erken bir tarihte elektrikli otomobil ile karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Apple için henüz elektrikli otomobil için konuşmak erken Xiaomi’nin EV ismi verilen elektrikli otomobil modeli hakkında birçok sızıntıya şahit olmuştuk. Hatta geçtiğimiz aylarda söz konusu modelin bazı sorunlara takıldığını ve yakın zamanda üretilmeyeceğini de biliyorduk. Fakat işlerin biraz daha hızlandığını söyleyebiliriz. Çünkü söz konusu model gelişmiş soğutmaya sahip yeni bir teknolojisinin patentini aldı.

Xiaomi Elektrikli

Elektrikli otomobillerin pil tarafında sergilediği performansın bir hayli önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü şu anda orta segment olarak karşımıza çıkan bir elektrikli otomobilin bile ortalama olarak 300-350 kilometrelik bir menzile sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu menzil ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu yüzden elektrikli otomobillerin tek şarjda en az 600 kilometrelik yol yapması gerekiyor.

Xiaomi elektrikli otomobil tek pilde uzun bir şarj ömrü tasarlamak için kolları sıvadı. Hatta geçtiğimiz günlerde Çin patent ofisi tarafından yayınlanan belgeye göre Xiaomi EV modelinde gelişmiş soğutmaya sahip yeni bir pil teknolojisi kullanacak. Aynı ayrıca bu pilin uzun ömürlü olacağını ve hızlı şarj ile destekleneceği de iddia ediliyor. Önümüzdeki günlerde Xiaomi elektrikli otomobil modeli hakkında en iyi ayrıntılar ortaya çıkacaktır beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Honor X5 Piyasaya Sürüldü Bedavadan Biraz Pahalı!