Elektrikte Tüketim Sınırı Geliyor: Fazla Elektrik Harcayanlar Fazladan Ödeme Yapacak

Hızlı şarj devrimi

Elektrikte tüketim sınırı uygulaması getiriliyor. Bu uygulama ile birlikte artık kullanımda bir miktar sınırlandırma gerçekleşecek. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Hem Türkiye’de hem de dünyada birçok konuda üretim sorunu yaşanıyor. Bunlardan birisi de elektrik ile ilgili. Elektrik üretimi konusunda son zamanlarda pandemi kaynaklı sıkıntılar var. Ayrıca elektrik maliyetinin artması işin bir diğer önemli boyutu. Tüm bunlar birleşince arz konusunda problemler yaşanabiliyor.

Yeni yasa tasarısına göre elektrik tüketimi daha sınırlı olacak. Bu sınırı aşanlar pahalı tarife üzerinden ödeme yapmak zorunda kalacak. TBMM konuyla ilgili yasayı şu an inceliyor. Gerekli incelemeler sonucunda büyük bir ihtimalle kabul edilecek gibi görünüyor. Böylece elektrikte tasarruf yapılacağına inanılıyor.

Elektrikte tüketim sınırı henüz belirlenemedi

Elektrik enerjisi tüketim miktarı abone guruplarına göre farklılık gösteriyor. Özellikle sanayiciler çok daha fazla elektrik kullanabiliyor. Bu durum muhtemelen onları daha fazla etkileyecek. Standart bir hane kolay kolay yüksek elektrik harcaması yapamaz.

Elektrikte tüketim sınırı

Sanayi ve işyerleri için ağır bir yük getirmesi beklenen bu yasa tasarısı henüz netleşmedi. Ancak şimdilik gelen verilere göre bu miktar düşük olmayacak. Ayrıca kademe kademe limit getirileceği ifade ediliyor. Yani bir üst limite her geçişte ödeme artabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu sıradan bir ailenin elektrik tüketimini ortalama olarak kabul edecek.

Faturalar kabarık gelirse şaşırmayın

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılacak çalışmalar sonucunda buzdolabı, televizyon ve ütü gibi araçların elektrik tüketimine bakılacak. Buna göre bir ortalama alınacak. Eğer limit aşağı çekilirse normal vatandaş bile üst limitten elektrik faturası ödemek zorunda kalabilir.

Konu ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Şimdilik bir ortalama belirlenmek isteniyor. Bu ortalama belirlendikten sonra hızlı bir şekilde yasa yürürlüğe girecek. Peki siz bu alınan yeni karar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kia Elektrikli Otomobiller Konusunda Devrim Gibi Bir Karar Aldı

>> Elektrikli Otomobil Projesine Mercedes-Benz Katıldı: Her Şey Değişiyor