Elon Musk ‘tan Yöneticilerine Ültimatom: Ya Geri Dönün Ya da…

Tesla Elon Musk

Tesla şirketinin patronu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde şirket bünyesindeki yöneticilere bir e-mail gönderdi ve herkesi ofislere, fabrikalara geri dönmeleri için uyardı. Biliyorsunuz, koronavirüs tedbirleri kapsamında pek çok kurum, son 2 yıllık süreçte uzaktan çalışma modelini benimsemiş ve bu modelden büyük verim alındığını belirten markalar olmuştu. Son dönemde ise kovid etkileri azalmaya başladı ve bu da ofislere dönüş süreçlerini hızlandırdı.

Elon Musk, Tesla şirketindeki yöneticilere yolladığı e-mail’de, kısa sürede herkesin ofislere ve fabrikalara dönmesi gerektiğini ve haftalık 40 saatlik mesailerin tamamlanması gerektiğini ifade etti. Peki ya gelmezlerse, “uzaktan çalışmak istiyorum” derlerse ne olacak? Musk, bu durumda gelmeyenlerin “istifa etmiş gibi” sayılacağını ve Tesla ile bağlarının kesileceğini belirtiyor. Kısacası, “İşe gelmezsen kendine başka iş ara” düşüncesi mevcut.

Elon Musk, bu çağrıyı yaparken kendinden örnekler vermeyi de ihmal etmiyor. “Eğer kıdemli bir yöneticiyseniz, sizin fabrikada ya da ofiste görünürlüğünüzün daha fazla olması gerekir, ben bu yüzden uzun süreler fabrikalarda yaşadım,” diyen Musk, “Eğer zamanında bunu yapmasaydım bugün Tesla iflas etmiş olurdu,” diyor. Dolayısıyla bir şirketin kaliteli ürünler hazırlayıp insanlara sunabilmesi için herkesin işinin başında olması gerektiği fikrini savunuyor.

Aşağıdaki görselde, Tesla yöneticilerine Elon Musk tarafından gönderildiği ifade edilen e-mail’in detaylarını görebilirsiniz.

Elon Musk 'tan Yöneticilerine Ültimatom: Ya Geri Dönün Ya da...

Elon Musk, yakın zamanda Çin’deki Tesla çalışanlarıyla ilgili bir açıklama yaparak, çok iyi çalıştıklarından bahsetmiş ve Amerikalı çalışanların ise işten kaçmaya çalıştığını ifade etmişti.

Bloomberg’teki detaylarda, Tesla’nın Şanghay’daki fabrikasında işçilerin insanlık dışı koşullarda, neredeyse bir askeri kampı andırır şartlarla çalışmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Hatta fabrika çalışma hızının artırılması için hızlıca gece ve gündüz vardiyalarında düzenlemelerin yapıldığı söz konusu.

Elon Musk, Twitter’ı almak istiyor, ama öncelikle bot hesap sayısının netleştirilmesi gerek

Elon Musk, bir süre önce Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklif vermiş ve bu teklifi kabul görmüştü. Tabii Musk’ın merak ettiği bazı konular vardı, ki bunlardan bir tanesi de platformdaki fake/sahte hesap sayısı. Uzmanlar, Twitter’daki sahte hesap sayısının toplam hesap sayısına kıyasla %5’lik dilimde olduğunu ifade etmişti. Musk ise, bunun en az %20 civarında olduğunu düşündüğünü ifade ederek yeni bir araştırma süreci başlatmıştı.

Süreç nasıl sonuçlanır, satın alma işlemi nasıl tamamlanır henüz bilmiyoruz, ama medyada çoğu kez güler yüzlü ve çılgın tavırlarıyla boy gösteren Musk, belli ki “çok sıkı” bir patron.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Z Fold 4 Seri Üretime Geçti: İşte Detaylar!