Elon Musk, Twitter ‘ı Almaktan Vazgeçer mi?

Elon Musk dolandırıcı açıklamaları

Elon Musk ‘ın Twitter ‘ı 44 milyar dolara satın almak istemesini açıklamasının ardından işler karışmaya başladı gibi. Twitter’daki bot hesaplarının tahmin edilenden fazla olabileceği ihtimali, şimdilik süreci yavaşlatmışa benziyor. Peki ünlü milyarder, bu son yaşananların ardından sosyal medya platformunu satın almaktan vazgeçer mi dersiniz?

Elon Musk ‘ın son günlerde Twitter platformuyla ilgili yaptığı açıklamalar, firmanın hisse senetlerinde de değer kaybına yol açtı ve şirket hisseleri, New York Borsası kapanış seansında %8.2’lik düşüş yaşadı.

Bildiğiniz gibi Musk, Twitter’da bot hesaplardan rahatsız ve bu hesapları tamamen ortadan kaldırmayı, hatta kimlik ile doğrulama sistemini getirmeyi planlıyor. Bu sayede gerçek kişilerin özgürce görüşlerini ifade edebilmesi hedefleniyor.

Twitter, her çeyrekte açıkladığı üzere toplam hesap sayısının yaklaşık %5’lik diliminin bot/spam hesaplardan oluştuğunu ve haliyle tespit edildikçe bu hesapların kaldırıldığını bildirmişti. Musk ise, %5 değil de %20 civarında sahte hesap olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Yani söylenenden aslında 4 katı daha fazla sahte hesap var. Bu, ciddi bir sorun oluşturabilir.

Elon Musk, Twitter 'ı Almaktan Vazgeçer mi?

Şu an bu konu üzerine çalışmalar sürüyor, ama bir yandan da “Acaba bot hesaplarının söylenenden fazla olması, Musk’ı satın alma sürecinde fiyat kırmaya yöneltir mi?” sorularını doğurdu. Yani 44 yerine örneğin 30 milyar teklif edebilir mi?

Boomberg’teki habere göre, Musk’ın “fiyat düşürme” gibi bir düşüncesi yok. Aksine o, platformdaki verileri doğru şekilde elde edebilmek ve sonrasında bir yol haritası çizebilmek istiyor.

Bu arada “Twitter’da yaklaşık %20’lik dilimi oluşturan bot/sahte hesaplar var” iddiasına Twitter’dan bir cevap da gelmiş değil.

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin sahibi olan Elon Musk, geçtiğimiz ocak ayından itibaren Twitter hisseleri satın almaya başlamıştı. 4 Nisan itibarıyla da platformun %9.4’lük hissesine sahip olduğunu açıklamış, hemen ardından da 44 milyar dolarlık satın alma teklifi sunmuştu. Bu teklife Twitter yönetiminden de olumlu cevap gelmiş ve süreç başlamıştı.

Bakalım bu son gelişmelerin ardından nasıl bir süreç karşımıza çıkacak.

İlgili Haberler

>> Rus Hackerlar, Eurovision ‘ı Ukrayna Kazanamasın Diye Bakın Ne Yaptı?