Mars ‘ta Bulunan Kapı Benzeri Şey Aslında Ne?

Geçtiğimiz günlerde Mars gezegeniyle ilgili yeni bir fotoğraf yayımlanmış ve fotoğrafta dikkat çekici bir detaya rastlanmıştı. Bir kapı, kapı girişi ya da ona benzer bir şey, artık aklınıza ne gelirse… Uzmanlar ise, bunun düşünüldüğü gibi bir kapı ya da kapı girişi olmadığını açıkladı. Yani evet, “Mars’ta hayat var mı?” sorusu şimdilik bir kez daha olumsuz yanıtlandı diyebiliriz. İşte detaylar.

.

NASA ‘nın Mars gezegeninde keşifler yapılması amacıyla tasarladığı Curiosity isimli robot aracılığıyla geçtiğimiz günlerde dikkat çekici bir fotoğraf karesi yakaladı. Fotoğrafa dikkatli bakıldığında, sanki bir kapı girişi varmış gibi duruyor.

İlk etapta bu detay için çok heyecanlananlar, “Acaba bu bir mağara girişi mi, içeride neler var?” gibi sorular soranlar olmuştu. Görünüşe göre çok da heyecanlanmak yersizmiş. Uzmanlara göre bu, kayaların zamanla aşınması sonucu oluşan doğal bir süreç. Hatta içeri girilebilecek bir iç kısım da yok. Sadece içe doğru hafif oyuk bir kaya ve uzaktan bakıldığında bir kapıyı, bir girişi andırıyor, hepsi bu.

mars kapı

Ek olarak, bu kapı benzeri oyuk bölgenin 1 metre yüksekliğinde olduğu da açıklandı. Yani zaten bir mağara olsaydı bile kolay kolay girilebilecek bir yer değildi.

Bu arada, kapı sanılan bölgenin de dahil olduğu fotoğrafın tam halini görmek, yakınlaştırma yaparak detaylara daha iyi göz atmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://www.gigapan.com/gigapans/229311.

1.85 gigapiksel boyutundaki görsel, gerçekten bünyesinde çok fazla detay barındırıyor ve özellikle uzay meraklıları için saatlerce inceleme yapılabilecek bir materyal.

En iyi ihtimalle 5 yıla Mars’tayız!

Bir süre önce YouTube’da Lex Fridman’a röportaj veren Elon Musk, en iyi ihtimalle 5, en kötü ihtimalle de 10 yıla kadar Mars’a gideceklerini belirtti. Tabii bunun için mevcut roket sistemlerinin daha geliştirilmesi ve fiyatların da daha uygun hale gelmesi gerekiyor. Zira an itibarıyla bu çok çok pahalı bir proje ve Musk, Mars için sırf Ay’a gidip bayrak dikmek ve geri dönmek gibi bir şey planlamıyor. İnsan kolonilerinin kurulması ve tarihte ilk kez dünya dışındaki bir gezegende yaşam ihtimalinin gerçekleşebilmesi ihtimal üzerinde duruluyor.

İlgili Haberler

>> Türkiye’deki Şirketler Büyük Risk Altında! Fidye Yazılımı Tehditleri Artıyor!

. . . . .