Rus Hackerlar, Eurovision ‘ı Ukrayna Kazanamasın Diye Bakın Ne Yaptı?

Google ve Apple

2022 Eurovision şarkı yarışması, geçtiğimiz günlerde İtalya’da gerçekleştirildi ve kazanan, “Stefania” şarkısıyla Ukraynalı Kalush Orkestrası oldu. Reuters’ta yer verilen bilgiler ise, yarışmayı Ukraynalılar kazanamasın diye Rus hacker gruplarının sonucu etkilemeye yönelik siber saldırılar gerçekleştirdiği yönünde. Yetkililer ise, saldırı girişimlerinin engellendiğini ve sonuca etki edecek bir durumun oluşmadığını belirtti.

Eurovision 2022 için yarı final aşaması 10 Mayıs’ta, final aşaması da 14 Mayıs’ta gerçekleştirilmişti. Yetkililer, bu süreçte Killnet ve Legion isimli Rus hacker grupların pek çok kez DDoS saldırıları yapmak için harekete geçtiğini, ama başarısız olduklarını duyurdu.

Söylenenlere göre hacker grupları, Telegram kanalı aracılığıyla mesajlar paylaşarak 10 milyar online oy gönderme düşüncesinde olduğunu belirtmiş. Hatta diğer ülkelere de oy gönderilmesi planlanmış.

“Peki bu saldırıların arkasındaki asıl gerekçe ne idi?” diye soruyorsanız, cevabını verelim: Eurovision komitesinin Rusya’yı yarışmadan çıkarmış olması.

Kazanılan birincilik sonrası Ukraynalılar büyük sevinç yaşarken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy de “Gelecek sene Eurovision şarkı yarışması Ukrayna’da gerçekleştirilecek” mesajını paylaştı.

Bu arada, Eurovision 2021’i “Zitti e buoni” adlı şarkısıyla İtalyan Måneskin grubunun kazandığını da hatırlatalım.

Bildiğiniz gibi Rusya, kısa süre önce Ukrayna’ya bir operasyon başlatmıştı ve bu operasyonlar sürüyor. Bu süreçte milyonlarca insanın evsiz kaldığı ve on binlerce kişinin de hayatını kaybettiği biliniyor. Umarız kısa sürede barış sağlanır ve bu çok üzücü tablolarla bir daha hiç kimse karşılaşmaz.

Rus Hackerlar, Eurovision 'ı Ukrayna Kazanamasın Diye Bakın Ne Yaptı?

Tüm zamanların en çok dinlenen 10 Eurovision şarkısı

Official Charts . com sitesi, şimdiye dek en çok dinlenen Eurovision şarkılarını sıraladı. Listenin ilk sırasında, Duncan Laurence’ın Arcade şarkısı bulunuyor.

1. Duncan Laurence’dan Arcade (2019)
2. Abba’dan Waterloo (1974)
3. Dadi Freyr’dan Think About Things (2020)
4. Loreen’den Euphoria (2012)
5. Maneskin’den Zitti E Buoni (2021)
6. AlexanderRybak’tan Fairytale (2009)
7. Netta’dan Toy (2018)
8. Bucks Fizz’den Making Your Mind Up (1981)
9. Mans Zelmerlow’dan Heroes (215)
10. Mahmood’dan Soldi (2019)

Bildiğiniz gibi ülkemiz Türkiye, son dönemde Eurovision şarkı yarışmalarına katılmıyor.

İlgili Haberler

>> Yeni Predator Filmi: Prey Fragmanı Yayımlandı