En Güvenli Akıllı Telefon Markası Bakın Kim Oldu

Akıllı telefon seçerken
Google News Abone Ol

Counterpoint Research tarafından yapılan çalışmalar sonucunda en güvenli akıllı telefon markası belli oldu. Görünen o ki “kral geri döndü” diyebiliriz.

Dünyanın en güvenli cep telefonu markası, yapılan kapsamlı araştırmalarla ortaya çıktı. Tabloya bakılırsa, eskilerin devi yeniden aramıza döndü diyebiliriz. Her ne kadar ONEPLUS gibi akıllı telefon firmaları güvenilir değilmiş görünse bile yine de durum biraz farklı. Özellikle bu son araştırma, güvenlik konusunda yeniden düşünmenizi sağlayabilir.

Yazılım güncellemeleri bakımından değerlendirildiğinde, en güven veren şirketin Nokia olduğunu görüyoruz. Bir zamanların devi olarak bilinen Nokia, akıllı telefonların çıkışı ile birlikte adeta çöküşe geçti. Şimdi ise yeniden piyasada isminden bahsettiriyor.

En güvenli akıllı telefon markası listesi belli oldu

Güven veren şirketler değerlendirildiğinde çoğunlukla yazılım güncellemelerine bakılır. Eğer Android gibi işletim sistemlerinde sadece bir yıl bile güncelleme almazsanız tehlikelere açık hale gelirsiniz. Google, zaten sırf bu nedenden dolayı her yıl Android güncellemesi yapıyor.

en güvenli akıllı telefon markası

Bu durumun farkında olan Nokia, piyasada yer alan 20 akıllı telefonunun tamamına güncelleme sağladı. Böylece güvenlik açığı ciddi miktarda engellendi. Bu sayede araştırmalarda, Android en güvenli akıllı telefon markası Nokia oldu. Şirket yüzde 100 gibi ciddi bir puan almayı başardı. Bu puana ulaşmak, dev akıllı telefon kuruluşları tarafından bile zor kabul ediliyor.

Akıllı cep telefonlarında sağlam bir yere sahip olan OnePlus, en güvenli ikinci marka oldu. Onun da piyasada 7 telefon modeli bulunuyor ve hepsi de güncelleme aldı. Listenin en çok merak edilen şirketi hiç şüphesiz Samsung oldu. Samsung modellerinin yüzde 89’unda Android güncellemesi yer alıyor. Realme, Xiaomi ve Huawei şirketleri; en güvenli akıllı cep telefonu markası listesindeki ilk 3 olarak karşımıza çıkıyor. Sizce en güvenli cep telefonu şirketi hangisi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Araştırma ile ilgili önemli ayrıntı: Counterpoint Research, yaptığı bu araştırma ile son 3 yılı değerlendirmeye aldı. Ayrıca sadece Android kullanan firmalar araştırmada yer aldı.

İlgili Haberler:

>> HMD Global’in belgelerine göre yeni Nokia modelinin adı belli oldu!

>> Nokia 1.3 kamera konusunda bir ilke imza attı! iPhone SE yapamadı bunu!


CEVAP VER