Epson, Akıllı Kumaş Üretimi İçin AI Silk’e Yatırım Yaptı

Epson, iletken kumaşlar üreten Japon girişim şirketi AI Silk’e yatırım yaptı. AI Silk’in yüksek performanslı özel kaplama tekstil ürünü ‘LEAD SKIN’, herhangi bir kumaşı iletken hale getiriyor. Böylece ipek, süet, polyester veya dokuma kumaşlar giyilebilir cihazlarda, biyolojik ölçümlerde, tıpta veya otomotiv sektöründe kullanılabilecek

Seiko Epson Corporation (Epson) ve yan kuruluşu Epson X Investment Corporation, EP-GB Yatırım Ortaklığı adlı ortak bir fon aracılığıyla Japon girişim şirketi AI Silk Corporation’a yatırım yaptı. Tohoku Üniversitesi’nden çıkan bir girişim olan AI Silk, ‘LEAD SKIN’ adında yüksek performanslı bir iletken tekstil ürünü geliştirip üretiyor.

İletken tekstiller, biyolojik ölçüm ve elektriksel kas uyarımı (EMS) gibi uygulamalar, otomotiv parçaları ve giyilebilir cihazlar için malzeme olarak kullanılıyor. Ancak bu alanlarda birkaç sorun ortaya çıkıyor. İletken direnç iletkenlik hassasiyetini etkileyebiliyor. Dokunma hissi ve özelliklerdeki değişiklikler (paslanma) konforu ve güvenliği etkiliyor. Ayrıca, üretim maliyeti ve dayanıklılık konularında da sorunlar yaşanabiliyor.

AI Silk tarafından geliştirilen ve üretilen yüksek performanslı iletken tekstil olan LEAD SKIN, bu sorunları çözüyor. AI Silk, ipek, polyester, dokunmamış kumaşlar ve süet gibi çeşitli malzemeleri iletken hale getirmeyi başardı. Bu başarı, Tohoku Üniversitesi’nde icat edilen özel bir iletken polimer kaplama teknolojisini benimseyerek üretim sürecini önemli ölçüde iyileştirerek elde edildi. Bu teknoloji, ileten direnci azaltarak hassasiyeti artırıyor. Aynı zamanda tekstilin dokunsal hissini, dokusunu, konforunu ve dayanıklılığını iyileştirirken üretim maliyetini de düşürüyor.

Epson, Akıllı Kumaş Üretimi İçin AI Silk'e Yatırım Yaptı

Tıpta genişleyecek

AI Silk, bu hisse senedi tahsisatını kullanarak LEAD SKIN’in hacimli üretimini genişletmeyi hedefliyor. Şirket, Japonya’nın ötesine geçmeyi ve EMS ürünleri gibi otomotiv parçaları ve giyilebilir cihazlar için LEAD SILK’i bir malzeme olarak satmayı planlıyor. Ayrıca, tıp alanına da genişlemeyi hedefliyor.

Epson, insanlara fiziksel/zihinsel sağlık temelli zenginleşmiş yaşamlar sürmelerini sağlamayı amaçlıyor. Epson, biyolojik verileri günlük yaşam aracılığıyla yakalayarak yeni değerlere dönüştüren bir arayüz teknolojisi olarak LEAD SKIN’i gördüğü için AI Silk’e yatırım yapmaya karar verdi. Gelecekte Epson, özel teknolojileri, ürünleri ve hizmetleri temelinde çeşitli ortaklıklar ve sinerjiler yaratarak sürdürülebilir bir toplumun oluşturulmasına yardımcı olacak.

İlgili Haberler:

>> Diablo IV Offline Modu Gelecek mi? İşte Oyuna Dair Merak Edilenler ve Cevapları!