Eski Essential çalışanları OSOM ile karşımıza çıktı

OSOM
Google News Abone Ol

Android’in yaratıcısının eski firması Essential, yeni bir projenin çıkmasını sağladı. Eski Essential çalışanları OSOM ile karşımıza çıktı.

Akıllı telefonda çentiği hayatımıza kazandıran ve Android’in yaratıcısı tarafından kurulan Essential maalesef ki geçtiğimiz yıl iflas bayrağını çekmişti.

Şirketin tek ürünü olan Essential Phone, çok az sattı ve pek stabil olmayan incelemeler ile bekleneni veremedi. Şirketin vaat edilen diğer cihazlar işletim sistemi ve ev asistanı hiçbir zaman gerçekten gerçekleşmedi. Yani şirketin kapatılmasının arkasındaki sebep net bir şekilde ortada. Firmanın söyledikleri ile yaptıkları uymayınca böyle iflasların olması kaçınılmaz.

Andy Rubin OSOM projesinde yok

Ancak, iyi haber, bugün gündeme bomba gibi düştü. Essential’ın eski çalışanları ve Essential Ar-Ge başkanı Jason Keats tarafından kurulan OSOM Products yeniliklere yelken açacak. Ancak bu firmada Android’in kurucusu Andy Rubin yer almayacak.

Out of Sight, Out of Mind anlamına gelen OSOM, verilerimiz üzerinde bize daha fazla kontrol sağlama misyonuyla hareket ediyor. Bu, 2021’den başlayarak önümüzdeki yıllarda yarım düzineden fazla ürünle birlikte bir yazılım ve donanım kombinasyonu yoluyla yapılacak.

OSOM

OSOM’u kurmanın yanı sıra CEO’su olarak hizmet veren Keats, “Yaptığımız her şey gizlilik üzerine inşa edilmiştir. Bu gerçekten insanlara bir seçenek sunmakla ilgili. Şu anda gizli bilgilerin kiminle ve nasıl paylaşılacağına dair bir seçim yok. Tüketicilerin gizliliklerine sahip olmalarını, verilerinin kendilerine ait olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Keats’e göre, OSOM verilere erişemeyecek ve kullanıcılar verileri paylaşmak istediklerinde, kullanıcıların nereye gittiğini bilmelerini sağlayacak. Keats, verilerin başka bir yerde paylaşılmasına izin vermediği sürece bir kullanıcının cihazında saklanacağını ve OSOM’un buna erişemeyeceğini söylüyor.

Şu anda, OSOM yaklaşık dokuz kişi ile çalışıyor ve 2021 sonuna kadar yaklaşık 50 çalışana sahip olmayı hedefliyor. OSOM, melek yatırımcılardan 5,6 milyon dolarlık finansman sağladı. OSOM, dünyada gizlilikle ilişkilendirilen “1 numaralı teknoloji markası” olmak istiyor. Şimdilik firmanın fiziki bir ürün mü yoksa yazılım mı geliştireceği bilinmiyor. Muhtemelen OSOM da telefon sektörüne odaklanacak ve dünyanın en güvenli telefonu ile karşımıza çıkacak.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S21 ailesi özellikleri ile karşımızda

>> Apple Transporter ile Apple’a uygulama göndermek çok kolay


CEVAP VER