Eski Tip Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenileme Nasıl Yapılır, Fiyatlar Nasıl?

Eski tip sürücü belgeniz yani eski bir ehliyet kartınız varsa ve hâlâ yenilemediyseniz, acele etmelisiniz. Ehliyet yenileme nasıl yapılır? İşte konu hakkında detaylar ve ücret tarifesi.

Eski tip sürücü belgesini yani ehliyetinizi kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Eğer 01.01.2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip bir sürücü belgesine sahipseniz, bu aralar cep telefonunuza bir mesaj gelecektir. Aşağıda da görebileceğiniz mesajta, eski tip sürücü belgenizi yani ehliyetinizi yenilemeniz için gerekli detaylar belirtiliyor.

Öncelikle, https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine gidebilir ya da Alo199’u arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. Sonrasında da gerekli belgelerle Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Bu arada, ehliyet yenileme başvurusu için mutlaka adresinizin bulunduğu nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmiyor. Herhangi bir müdürlüğe giderek de başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz.

Gönderilen mesajdaki detayları bire bir aktarmak gerekirse:

“Ülkemizde 01.01.2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin yenileme süresi 31.12.2022 tarihi itibarıyla sona erecektir. Eski tip sürücü belgesi sahibi vatandaşlarımızın belirtilen süre içerisinde http://randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da Alo199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alarak, belgelerini yenilemek üzere Nüfus Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.”

Eski Tip Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenileme Nasıl Yapılır, Fiyatlar Nasıl?

Sürücü belgesi yani ehliyet yenilemek için hangi belgeler lazım?

Sürücü belgesi yenilemek için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafınız ve sürücü sağlık raporu ibraz etmeniz gerekiyor.

Ek olarak, Sürücü belgesi başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine ya da anlaşmalı yerlere yatırılması gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra, ödeme belgesini de yanınızda bulundurmalısınız.

“Peki ehliyet yenileme başvuru ücreti nedir?” diye soracak olursanız…

Eski tip ehliyetinizi yenisiyle değiştirmek için Vakıf Hizmet Bedeli olarak 2 TL, Değerli Kâğıt Bedeli olarak da 13 TL ödemelisiniz.

Ehliyet yenileme hakkında daha fazla detay ve hesap bilgileri için bu linke göz atabilirsiniz:
https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!