Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!

Koronavirüs beyin hücrelerini

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Uzmanlar, önlemlere uyulması ve aşıların yapılması konusunda herkesi uyarmaya devam ediyor.

Covid-19, yani Koronavirüs salgını sebebiyle dünya çapında şimdiye dek 6 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. Bu bilginin kaynağında ise, Amerika’daki Johns Hopkins Üniversitesi var.

Dünya Sağlık Örgütü, bunu bir salgın olarak tanımlayalı yaklaşık 2 sene oldu ve bu süreçte milyonlarca insan hayatını kaybetti ve milyonlarcası da hâlâ tedavi sürecinde.

Özellikle geçtiğimiz sene kış döneminde, vaka rakamlarında rekor artışlar yaşanmış ve hem delta hem de omicron olmak üzere birden fazla varyant sebebiyle salgının daha da genişleyebileceği ifade edilmişti.

Our World in Data verilerine göre şu an dünya nüfusunun %63.3’lük dilimi en azından bir doz koronavirüs aşısı oldu. Fakir ülkelerde yaşayan halkın %13.6’lık dilimi de bir doz aşı oldu.

Son dönemde özellikle omicron varyantı etkili oluyor. Bu varyant, önceki varyantlara kıyasla çok daha hızlı ve kolay bulaşabiliyor, ama öte yandan önceki varyant kadar yıkıcı etkisinin olmadığı da söyleniyor. Tabii burada aşıların önemine de vurgu yapmak gerekli. Uzmanlar, gerekli tüm aşılarını olanların hastalığa yakalansa da daha hafif atlatabildiklerini belirtiyor.

Ülkemizde, son gelen bilgiler neticesinde, dış mekânlarda maske kullanımı artık zorunlu değil. Toplu taşımada ve kapalı alanlarda ise maske kullanımı devam edecek. Bu arada, artık mekânlara girişlerde HES kodu uygulaması da kaldırıldı.

Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs önlemleri kapsamında geçtiğimiz günlerde şu açıklamayı yapmıştı:

“Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda, iki vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulunacak ve eğitim devam edecektir.”

Maske yasağı ve diğer konular hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın resmi websitesine göz atabilirsiniz.

https://www.saglik.gov.tr/TR,87522/artik-acik-havada-maske-kullanmak-zorunda-degiliz.html

İlgili Haberler:

>> God of War TV Dizisi Geliyor! Amazon, Kratos’a da Kancayı Attı