Evil Dead Rise İzledik! Yılın En İddialı Gerilim Filmi!

Evil Dead Rise izleme şansına eriştik! Serinin en yeni üyesi Evil Dead Rise, ya da Türkçe adıyla Kötü Ruh: Uyanış, 21 Nisan Cuma günü itibarıyla vizyona giriyor. Serinin yaratıcıları Bruce Campbell ve Sam Raimi’nin uygulayıcı yapımcılar olarak görev aldığı film, ülkemizde TME Films aracılığıyla gösterilecek. Bugün ise “filmin şanslı hayranları” için özel bir gündü.

Evil Dead Rise izledik! Bugün, basın mensupları için özel bir gösterim gerçekleştirildi. 96 dakika uzunluğundaki film, hem eski nesli hem de yeni nesli yakalamayı hedefliyor desek yeridir. “Peki bunu başarabiliyor mu?” derseniz, “Büyük ölçüde evet.” cevabını verebiliriz.

Bu yazımızda, spoiler vermeden filme dair yorumlarımızı paylaşmak istiyoruz…

Evil Dead Rise İzledik! Kötülük, artık şehrin tam ortasında!

Başlangıç sekansı, tek kelimeyle harika hazırlanmış! Detay vermeden diyebiliriz ki hem eskiyi hem de yeniyi çok güzel buluşturmuşlar.

Şüphesiz bu filmin en dikkat çekici tarafı, “ıssız bir ormanın ortasında yer alan ahşap kulübe” temasının bu kez tercih edilmemesi. Yeni yapım, şehrin göbeğinde, tekinsiz bir apartmanda vuku bulan ve kolay kolay açıklanamayan olayları ekranlara yansıtıyor. Oluşturulan kamera açıları da adeta şeytani güçlere ayak uyduruyor.

Evil Dead Rise İzledik: Ölülerin Kitabı, şeytani güçler, çift başlıklı tüfek, testere, bolca kan ve dahası! Evet, bu tip detaylar, her Evil Dead filminde olduğu gibi Rise’da da var!

Şeytani güçler, bu kez bir aileyi esir alıyor ve sevgi dolu bir evin nasıl da katliam yuvasına dönüştüğüne tanık oluyorsunuz. Özellikle Alyssa Sutherland’ın (Anneyi canlandırıyor) performansını çok beğendik. Vücut hareketleri, yüz ifadeleri, mimikleri ve şeytani gülüşleriyle filme büyük katkı sağlıyor. Henüz 12 yaşındaki küçük oyuncu Nell Fisher’ın oyunculuğu da dikkatimizi çekti. Ufak yaşta olmasına rağmen ayakları yere sağlam basan bir performans sergiliyor. Gerçi böyle şiddetli filmde küçük yaştaki oyuncuların rol alması sebebiyle yapımcılara tepkiler de gelebilir diye düşünüyoruz.

Evil Dead Rise İzledik! Yılın En İddialı Gerilim Filmi!
Evil Dead Rise İzledik! Yılın En İddialı Gerilim Filmi!

“Evil Dead Rise’ı izlemeden önce diğer filmleri de izlemeli miyim?”

Rise, aslına bakarsanız bir devam filmi değil, seri içinde “farklı bir film” olarak konumlandırabiliriz. Zaten seride direkt devam filmi olarak yalnızca Army of Darkness’tan söz edebiliriz.

Dolayısıyla önceki filmleri izlemediyseniz dahi keyif alabileceğinizi düşünüyoruz. Sizi zaman zaman şaşırtan, genellikle de diken üstünde tutabilen bir gerilim filmden söz ediyoruz, ki kanlı sahnelerin fazlasıyla olduğu bir film bu. Yine de…

Bu film, önceki filmleri izleyenlere “Daha farklı görünecektir.” diye düşünüyoruz. “Neden?” derseniz…

Çünkü hem işitsel hem de görsel olarak pek çok detay, akıllara eski filmleri de getiriyor. “Bu hareket, şurada da vardı. Şu ses, bana şunu hatırlattı. Bak, bu sahnenin bir benzeri de daha evvel bu filmde vardı” gibi sohbetler gerçekleştirmeniz muhtemel. Biz, bu tip detayları gördükçe büyük keyif aldık. Kısacası film, hem eski üyelerden aldığı destek hem de gerçekleştirdiği yeni nesil dokunuşlarla oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor.

Önceki filmlerle ufak tefek kıyaslamalar yapmak gerekirse…

Evil Dead Rise, 2013 yılında vizyona giren ve seriye yeni bir soluk katan filme benzer bir çizgide diyebiliriz. Özellikle de yaratık makyajları tarafında.

Orijinal ilk 2 filmle kıyasladığımızda ise,  bu filmlerde kullanılan makyajlar ve yaratık detaylarına benzer çalışmaları maalesef Rise’da göremiyoruz.

Evil Dead Rise izledik! Jenerikten sonra ek görüntü var mı?

Maalesef, yok. 2013 yılında vizyona giren Evil Dead’te, jenerikten sonra Bruce Campbell’ı görmüştük ve bu kısa sekansta “Groovy” diyerek hepimizi heyecanlandırmıştı. Benzer bir şeyi Rise’ta da beklemiştim doğrusu. Ne yazık ki bu kez herhangi bir görüntüye yer verilmemiş.

İlgili Haberler

>> Honor X50i Lansman Tarihi Belli Oldu: Bu Fiyata En İyisi!