Facebook, Gençleri Korumak İçin Harekete Geçti!

Facebook, platformdaki gençleri korumaya yönelik yeni adımlar atmayı sürdürüyor. Her gün yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan platform, pek çok avantaj sunsa da tehlikeli yanları da var. Zira kötü niyetli insanlar sadece gerçek hayatta değil, dijital yaşantımızda da karşımıza çıkabiliyor.

Facebook, yeni hamleler doğrultusunda, genç kullanıcılar ile tanımadıkları yetişkin kullanıcılar arasına belirgin bir çizgi çekiyor. Örneğin profili şüpheli görünen bir yetişkin hesabı, bir gencin hesabıyla kolay kolay iletişim kuramayacak, bu hesaplar rapor edilerek engellenebilecek ve sonraki dönemde diğer genç kullanıcılar da bu şüpheli hesaplardan otomatikman korunabilecek. Genç kullanıcıya bir mesaj gelirse, Facebook’tan “Bu kişiyi gerçek hayatta tanıyor musun?” diye soru da yönetilecek.

Bir diğer örnek ise, mesaj gönderme butonunun kaldırılması. Bu sayede yetişkin kullanıcılar, genç kullanıcılara özel mesaj gönderemeyecek. Bu özellik, şu an az sayıdaki hesapta test ediliyor ve beklenen fayda elde edilirse, tüm gençlere açık bir özellik olarak kullanılabilecek.

Öte yandan platform, default, yani önceden ayarlanmış bazı özellikleri de gençler için sıraladı. Bazı ülkelerde 16 yaşından küçük, bazı ülkelerde de 18 yaşından küçük kullanıcılar için yeni gizlilik ayarları mevcut. Böylece…

– Arkadaş listenizi kimler görebilir
– Takip ettiğiniz sayfaları ve listeleri kimler görebilir
– Profildeki etiketli paylaşımları kimler görebilir
– Etiketlendiğiniz bir gönderinin yayınlanmadan önce sizin tarafınızdan kontrol edilmesi
– Herkese açık gönderilere kimler yorum yapabilir
gibi düzenlemeler bulunuyor.

Facebook, Gençleri Korumak İçin Harekete Geçti!

Bu arada, Facebook’un Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) kuruluşuyla da ortaklık yürüttüğünü belirtelim. Bu kapsamda, mahrem olarak nitelendirilebilecek görüntülerin herkese açık paylaşılamaması için korumaya ihtiyaç duyulan gençlere yardım edilecek.

Facebook’ta 11 bin kişinin işine son veriliyor

Facebook da dahil pek çok önemli sosyal medya markasını bünyesinde barındıran Meta, büyük bir işten çıkarma kararına imza atmak üzere. Mashable’daki bilgilere göre şirket, toplamda 11 bin çalışanının işine tazminatlarını ödeyerek son verecek. Yetkililer, özellikle pandemi süreci ve sürecin hafiflemesinin ardından Metaverse tarafından yapılan yatırımların genel tabloda olumsuz sonuçlara yol açtığını ifade ediyor.

Facebook (Meta), ciddi bir işten çıkarma kararına imza attı. Firmanın CEO’su Mark Zuckerberg, resmi blog sayfasında bir yazı yayınlayarak konu hakkında bilgiler paylaştı. Alınan kararın Meta tarihindeki en zor karar olduğunu belirten Zuckerberg, bu durumun herkes için çok zor olduğunu ifade etti.

 

İlgili Haberler

>> Honor 80 Serisi Görüntülendi! İşte Özellikler!