Facebook ile Apple gerginliğinde Facebook çalışanları Apple’ın yanında!

Facebook ile Apple

Facebook ile Apple arasındaki gerginlikte, Facebook çalışanlarının Apple’ın yanında saf tuttuğu ortaya çıktı. Apple gerçekten haklı gibi.

Facebook, iOS uygulamasında kullanıcı takibini devre dışı bırakma seçeneği sunmaya zorlandıktan sonra Apple’ı eleştirmeye başlamıştı. Ancak, bazıları Apple’a karşı Facebook kampanyalarının “ikiyüzlülük” olduğunu dile getirmişti. Bugün ise Facebook ile Apple arasındaki gerginlikte Facebook çalışanlarının bile çalıştıkları şirketle aynı fikirde olmadığı ortaya çıktı.

Facebook ile Apple gerginliğinde haklı olan Apple olabilir

Geçtiğimiz hafta Facebook, iOS 14’ün yeni gizlilik özellikleri kullanıcıların uygulamalar tarafından izlenmemeyi seçmelerine izin verdiği için şirketi küçük işletmelere zarar vermekle suçlayan ABD gazetelerinde tam sayfa bir reklamla Apple’a saldırdı.

Facebook, ana geliri kullanıcıların verilerine dayalı reklamlardan geldiği için bundan memnun değildi. BuzzFeed News raporuna göre Facebook, yeni App Store kurallarını ve işlerini nasıl etkileyeceklerini tartışmak için çalışanlarıyla toplantılar düzenliyor.

BuzzFeed News, Facebook çalışanları için Apple’a yapılan saldırılara hepsinin katılmadığını iddia etti. Çalışanlardan biri, patronlarının Facebook’un kötü uygulamalarını haklı çıkarmak için küçük işletmeleri bir kalkan olarak kullandıklarını söyledi.

Facebook’un reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı Dan Levy’in kampanyayla ilgili bir gönderisine yanıt olarak bir mühendis, “Kötü bir şeyi yapmayı sempatik bir mesajla insanların arkasına saklanarak haklı çıkarmaya çalışıyormuşuz gibi geliyor diye yazdı.

Bir Facebook sözcüsü, şirketin sosyal ağı, ürünlerini ve hizmetlerini, özellikle de küçük işletmeleri tanıtmak için bir platform olarak kullanan herkesi endişelendirdiğini vurguladı. Ashley Zandy, “Bu küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok kritik bir zaman olduğundan, bu hikayeleri halkla ve çalışanlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Apple, Facebook’un eleştirilerine, sosyal ağın, kullanıcıların gizliliğiyle ilgili uygulamalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini önererek yanıt verdi. Şirket ayrıca, geliştiriciler ve reklamverenlerle paylaşmak istedikleri şeyleri kullanıcıların kontrolünde tutması gerektiğini savundu. Apple’a göre, geliştiricilerin 2021’in başlarına kadar yeni App Store kurallarına uyması gerekiyor, aksi takdirde uygulamalar App Store’dan kaldırılacak.

İlgili Haberler

>> Apple ve Facebook Gizlilik Konusunda Büyük Savaş Başlattı

>> Sosyal Medya Şirketleri 30 Milyon TL Ceza Aldı: Twitter, Facebook, YouTube Ne Yapacak?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here