Elon Musk açıkladı! Apple Tesla’yı satın alabilir!

Apple otomobil projesi

Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk, firmasının bir bölümünü Apple’a satmayı düşündüğünü resmi olarak açıkladı. Apple otomobil işine girebilir.

Elon Musk, Tesla’yı kısa süre önce Apple’a satmaya çalıştığına dair söylentileri doğruladı. Ancak Apple CEO’su Tim Cook toplantıya bile katılmadı. Tim Cook bu haberler ile ilgili olarak; muhtemelen Musk, Tesla’nın şu anki değerinin onda bir değerine gitmesine izin verdiğini söylediğinden pişmanlık duyuyor ifadesini kullandı

Apple, otomotiv endüstrisinde kendi girişimini başlattığından beri Tesla ile uzun süredir kapalı kapılar ardında rekabet ediyor. Musk, elektrikli otomobil üreticisinin eski çalışanlarını işe alan Apple ile ilgili bir dönem “Apple Tesla’nın mezarlığıdır” şeklinde yorum bile yapmıştı.

2013 yılında ise Musk’ın, Tesla Model S’nin üretimini artırmakta zorluk çekmesi nedeniyle Tesla’yı satmaya çalıştığı bildirilmişti. Ashlee Vance tarafından yazılan Elon Musk biyografisinde, Alphabet’in (Google’ın ana şirketi) başkanı olan Musk ve Larry Page’in Tesla’yı satın almak için bir anlaşma yaptıkları, ancak başarısız olduklarından bahsedilmişti.

O zamanlar Musk’ın, muhtemelen rakiplerinden teklifler almak zorunda kaldığı için Apple’ın birleşme ve devralma şefi Adrian Perica ile görüştüğü söylentileri de vardı.

Elon Musk

Tesla zor anları atlattı. Ancak bu şirketin sorunlarının sonuncusu değildi. Musk Twitter’da, Model 3 programının en karanlık günlerinde Tesla’yı satmak için Apple’a ulaştığını doğruladı. Ancak Musk, firmanın satışının ne zaman olacağını belirtmedi.

Eğer Apple, Tesla’yı satın almak istiyorsa 60 milyar doları gözden çıkarması gerekiyor.

Apple’ın 2024 yılında otomobil sektörüne de el atacağı söylentileri son 2-3 gündür kulaktan kulağa dolaşıyordu. Bu söylentilerin üzerine Musk’tan da Apple bizi satın alsın açıklamasının gelmesi, Cupertinolu firmanın kesinlikle otomobil işine gireceğini gösteriyor.

Apple’ın yapacağı otomobil yüzde 100 ihtimalle elektrikli olacak. Fiyatı da maalesef ki tüm Apple ürünleri gibi piyasanın 1.5 kat daha fazlası olacak.

İlgili Haberler

>> Apple ve Facebook Gizlilik Konusunda Büyük Savaş Başlattı

>> Windows ARM Apple M1 karşısında madara oldu!