Facebook Kazanç Raporu Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Kar Oranına İşaret Ediyor

WhatsApp mesajların silinmesi

Bugünlerde Facebook kazanç raporu en çok konuşulan konular içerisinde yer alıyor. Bildiğiniz üzere tüm şirketler mali durum raporlarını teker teker açıklıyor. İçlerinden en ilginç olanı Facebook tarafından açıklanan rapordu.

Sosyal medya platformları genellikle büyük bir gelir elde etmeyi başarıyor. Ancak henüz yeni kurulan platformlar biraz daha şanslı diyebiliriz. Mesela TikTok henüz yeni yeni yürüme aşamasına geçtiği için hızlı bir büyüme sağlayabiliyor. Facebook gibi devasa şirketlerin ise büyüme oranlarının yüksek olmaması gerekiyor.

Küresel çapta en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook bu algıyı tamamen alt üst etmeyi başardı. 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin bazı mali durum raporları yayınlandı. Bu raporlara göre Facebook devasa bir gelir elde etti. Şirket gelirini 29,08 milyar dolara çıkarmayı başardı.

Facebook kazanç raporu ilginç detaylar içeriyor

Ortaya çıkan son detaylara bakıldığında Facebook platformunun hisse senetlerinde 3,02 düzeyinde büyüme elde edildiği görülüyor. Toplam gelire bakıldığında ise 27,82 milyar dolar karşımıza çıkıyor. Böylece şirket hem reklam hem de hisse senetlerinden kazancını önemli ölçüde artırdı diyebiliriz.

Facebook kazanç raporu

Facebook ile ilgili en çok göze çarpan detaylardan bir diğeri de reklam gelirleri ile ilgiliydi. Geçen yılla kıyaslandığında reklam gelirlerinde yaklaşık olarak yüzde 56 oranında artış yakalandığı görülüyor. Facebook CFO’su Dave Wehner tarafından yapılan açıklamalara göre reklam verenlerin sayısında patlama yaşanıyor.

Facebook reklam gelirlerinde belirgin bir artış var

Yayınlanan mali raporlara bakıldığında Facebook gelirlerinde reklamın payı çok ciddi bir seviyeye ulaştı. Mesela son değerlendirmelere göre 29 milyar dolarlık gelirin 28,5 milyar doları reklamlar üzerinden kazanıldı. Böylece ortaya devasa bir rakam çıkmış oluyor.

Facebook şirketinin üçüncü çeyrek gelirleri için tablo ne yazık ki olumlu değil. Üst düzey yöneticiler üçüncü çeyrekte bir miktar duraklama olacağını düşünüyor. Peki sizce Facebook reklam gelirlerinin bu kadar artış göstermesi normal mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Düşük Kalite Fotoğraf Gönderme Problemi Sonunda Çözüldü: Geriden Geliyorlar

>> Instagram Ve Tiktok Farkı Sıfıra İnecek: Buna Birebir Kopyalama Denir