Facebook Sahte Reklamlar Bakın Nasıl Dolandırıyor: 39 Bin TL Çaldılar!

Facebook Sahte Reklamlar Bakın Nasıl Dolandırıyor: 39 Bin TL Çaldılar!

Facebook sahte reklamlar
Google News Abone Ol

Dijital dönüşümün hızlanması ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte Facebook sahte reklamlar konusunda da artış yaşandı. Samsun’da yaşamını devam ettiren M.E. isimli bir vatandaş her zamanki gibi sıradan bir gün geçiriyordu. Ancak onun başına gelenler herkes için ders olabilecek nitelikte. Hadi gelin onun hikayesine ayrıntılı bir göz atalım.

Dünya genelinde güvenlik çok ciddi bir problem haline geldi. Sadece sosyal medya değil aynı zamanda çeşitli platformlarda da güvenliğini sağlamak gerçekten de en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Birçok kişi platformlardan zararlı yazılım kaparken, kimileri de çok daha sert saldırılara maruz kalabiliyor. ancak dolandırıcıların kullandığı yöntem genellikle oldukça benzer.

Facebook sahte reklamlar büyük zararlara neden olabiliyor

Kendisiyle yapılan bir röportajda M.E, “Facebook sayfasına verilen ilanı görünce ihtiyacım olduğu için internet paketi almak istedim.” ifadelerine yer verdi. İşin aslı onun istediği sadece cep telefonuna internet yüklemekti. Ancak ne yazık ki, bu pek mümkün olmadı. Sözlerinin devamında ise, “Telefonumu ele geçirdiler. Bir ara bankadan arayıp 30 bin TL’lik kredi kullanıp kullanmadığımı sordular. Ben de söz konusu işlemi benim yapmadığımı söyleyip kabul etmedim.” dedi.

Facebook sahte reklamlar

Bu konu hakkında araştırmaya başladığını söyleyen M.E., “Sonra araştırdığımda dolandırıcılar 9 bin TL’lik başka bir kişinin kredi borcunu ödeyip, 30 bin TL de benim adıma tüketici kredisini kullanmışlar. Burada bankanın da hatası var. Bu işlemleri yaparken bana bilgi vermesi ve iznimi sorması gerekiyordu.” dedi. Facebook sahte reklamlar mağduru olan adam büyük zarara uğradı. Toplamdaki zararı ise 39 bin lira seviyelerine kadar ulaştı.

Sahte internet sitesine bilgilerini vermesi sonucu toplamda 39 bin TL dolandırılan M.E., neye uğradığını şaşırdı. O sadece internet yüklemek istedi ancak 39 bin TL zarar edeceği aklının ucundan bile geçmedi. Facebook sahte reklamlar daha birçok kişinin canını yakmaya devam edecek. Sizce bu konuda daha başka ne tür önlemler alınabilir? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Facebook Küçük İşletmeler Küresel Durum Raporu Araştırmasını yayınladı!

>> Mahkemede Porno Skandalı: Twitter Hacker’ının Duruşmasında İlginç Anlar Yaşadı!


CEVAP VER