Facebook, Şimdi de Twitch’e Rakip Bir Platform Hazırlıyor!

Facebook ve Instagram gibi şirketleri bünyesinde barındıran Meta, şimdi de popüler streaming platformu Twitch’e rakip hazırlıyor. Bloomberg’te yer verilen haberlere göre yeni platformun ismi Super ve şimdiden bazı yayıncılarla test çalışmaları yapılmış. Hatta bu çalışmalarda, yarım saatlik deneyimler için Meta’nın 3 bin dolara varan ödemeler yaptığı da söyleniyor. İşte detaylar.

.

Facebook Meta, Twitch’e rakip olarak Super isimli yeni bir platform üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bloomberg’teki detaylara göre platform için bir süredir 100’den az yayıncıyla testler gerçekleştiriliyor. Hatta istenirse http://super.events adresine de göz atılabiliyor. Ufak bir hatırlatma yapmamız gerekirse, bu websitesine şu an Türkiye’den erişilemiyor.

Aslına bakarsanız Meta’nın zaten birkaç senedir bu yönde hamlelerinin olduğu konuşuluyordu. Hatta bu platformun ilk başta Cameo gibi, ünlüler ve hayranlarını bir araya getiren, ücret karşılığı görüntülü sohbet tipi bir sistemle hazırlanılması düşünülüyordu. Son gelişmeler ise, platformda ciddi değişikliklerin yapıldığını gösteriyor.

Facebook, Şimdi de Twitch'e Rakip Bir Platform Hazırlıyor!

Facebook ‘u da bünyesinde barındıran Meta’nın Super’i, an itibarıyla Twitch benzeri bir platform olarak nitelendiriliyor.

Yayıncı ve izleyiciler için çeşitli araçların yer aldığı paneller de var. Diyelim ki yayıncısınız. Çektiğiniz videoyu, panel üzerinde farklı bir programa ihtiyaç duymadan belli hatlarda düzenleyebilecek, kesip biçerek tekrar yayınlayabileceksiniz. İzleyiciler de imkânlar dahilinde yayına destek olmak için bağışlar yapabilecek ve sponsor bağlantılara erişebilecek. Twitch’ten farklı olarak, Meta’nın ilk dönemde yayıncılardan hiç para almayacağı ve gelirin %100’ünü yayıncılara bırakacağı söyleniyor.

İlginç bir detay ise, platformun websitesine kayıt olmak istenildiğinde, şu an Facebook ya da Instagram gibi platformlarla ilişkilendirerek login olma özelliğine yer verilmemesi. Login olmak için Google mail adresi kullanılması gerekiyor. Diğer platform ise, ilginç bir şekilde TikTok. Belki de Meta, TikTok kullanıcılarını da kendi hesaplarını kullanarak kolayca Super platformuna çekmek istiyordur.

Bu servisin tamamlanarak genel kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Belki de milyonlarca kişi için yeni bir dönem başlamak üzeredir. Özellikle de oyun tutkunları için. Ne dersiniz?

Meta, bir yandan kendi platformlarını geliştirirken bir yandan da diğer platformlara alternatifler hazırlamayı sürdürecek gibi. Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> YouTube Zoom Geliyor!

. . . . .