Facebook ve Instagram da Paralı Oluyor! İşte Detaylar

Ve sanırız artık sosyal medya platformlarında “paralı üyelik” kavramı bir standart halini almaya başlıyor. SnapChat ve Twitter’dan sonra Meta da harekete geçti. Şirketin patronu Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’da yeni özelliklere ve pek çok avantaja sahip olabileceğiniz Meta Verified abonelik sistemini duyurdu. Evet, bu da paralı…

Belki hatırlayanlar vardır, bundan birkaç sene öncesine kadar Facebook’ta “Ücretsiz ve her zaman öyle kalacak” benzeri bir ifade yer alırdı. Bu ifade hâlâ var mı emin değilim, ama araştırdığım kadarıyla göremedim. Onun yerine artık “Facebook, tanıdıklarınla iletişim kurmanı ve hayatında olup bitenleri paylaşmanı sağlar.” ibaresi yer alıyor. Peki bu ne demek? Demek ki bir şeylerler paralı olacak demek…

Mark Zuckerberg, kullanıcıların Facebook ve Instagram hesaplarında kullanabileceği yeni bir abonelik modeli olan Meta Verified’ı resmen duyurdu. Android, iOS ve Web üzerinden erişilebilecek olan bu model, sizden aylık ücretler talep ediyor.

Web için aylık 12 dolar ödemelisiniz, ya da Android ve iOS’ta 15 dolar ödemelisiniz.

Bu yeni sistemin önümüzdeki hafta itibarıyla Yeni Zelanda ve Avustralya’da devreye girmesi bekleniyor. Kısa bir süre sonra da daha fazla ülkede kullanıma açılması gündemde.

Facebook ve Instagram da Paralı Oluyor! İşte Detaylar

Peki paralı üyelik, Facebook ve Instagram’da ne gibi avantajlar sağlayacak?

Yetkililer, bu yeni ücretli abonelik sistemine kayıt olanlara “hesap doğrulama rozeti” verileceğini belirtiyor. Böylece hesabınızın taklit edilmesinin önüne geçilebilecek ve bu da ekstra güvenlik anlamını taşıyor.

Ücretli abonelik alanlar, aynı zamanda müşteri servisine doğrudan bağlanarak daha detaylı yardım taleplerinde bulunabilecek.

Bir diğer avantaj ise, hazırladığınız içeriklerin öne çıkarak daha fazla kişiye erişebilecek olması ve aramalarda hesabınızın daha görünür bir konuma erişebilecek olması.

Kullanıcılar, aynı zamanda Instagram’da da hikâye paylaşırken yeni ve özel sticker’lara sahip olacak ve bunları ücretsiz kullanımda bulunanlar deneyimleyemeyecek.

Uzmanlar, bu tip hamlelerin daha da artabileceğini düşünüyor

Özellikle son yıllarda, pandeminin de etkisiyle pek çok şirketin gelirlerinde ciddi düşüşlerin olduğu ve işten çıkarmaların arttığı biliniyor. Bu tip ücretli abonelik sistemleriyle yeni ve ciddi gelir modellerinin yaratılabileceği düşünülüyor.

Yakın zamanda Snapchat+ ve Twitter Blue gibi ücretli abonelik servisleriyle karşılaşmıştık. Şimdi bu tarafta yeni bir adımı da Meta şirketi atıyor. Tabii popüler sosyal medya platformlarının ücretli hale getiriliyor olmasına tepki gösterenler de var.

Peki siz ne dersiniz?

İlgili Haberler

>> Twitter, Sadece Para Verenlere mi Güvenli Olacak?