Facebook ve WhatsApp Çöküşü Büyük Korku Yarattı: Sebebi Belli Oldu

WhatsApp mesajların silinmesi

Facebook ve WhatsApp çöküşü dün akşama damgasını vurdu. Özellikle son dönemlerin en büyük çöküşü olması kafalarda soru işareti yarattı. Peki neden böyle bir çöküş gerçekleşti.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketleri arasında yer alan Facebook birçok bağlı platforma sahip. Mesela Instagram ve WhatsApp bunlar arasında en fazla ön plana çıkanlar. Şirketin özellikle son dönemlerde bazı çökme problemleri yaşadığı zaten biliniyordu. Yaklaşık olarak 3 milyar kullanıcının olması bu durumu normal hale getiriyor.

Neredeyse tüm akşam boyunca erişime kapalı olan Facebook ve WhatsApp gibi platformlar büyük kayıp yarattı. Birçok kişi Facebook ve bağlı platformların bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradığını söyledi. Ancak bazıları daha sakin ve aklı başında teoriler ortaya attı. Bunlardan birisi de DNS sunucuları ile ilgiliydi.

Facebook ve WhatsApp çöküşü ağ protokolü kaynaklı

Dünyanın en çok kullanılan platformlarından WhatsApp tamamen error verdi. Facebook ise sitesine ulaşılamaz hale geldi. Kısacası şirketin tüm platformları ile ilgili belki de tarihin en berbat gecesiydi. Bugüne kadar hiçbir zaman bu kadar uzun süreli bir çöküş yaşanmadı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara bakıldığında DNS sunucu hatasından kaynaklı olduğu görülüyor.

Facebook ve WhatsApp çöküşü

Yönlendirme yapmayı sağlayan ağ protokolleri doğru çalışmadığında çöküş meydana geliyor. Facebook mühendisleri eğer herhangi bir yapılandırma esnasında böyle bir hata yapmışsa DNS sunucularına erişilememesi son derece doğal. Tüm bunlara ek olarak şirket çalışanlarının Facebook ana binasına alınmaması krizi daha fazla derinleştirdi.

Facebook resmi açıklama yapmadı

Normal şartlarda bu tür çökme durumlarından sonra Facebook şirketi ya da Mark Zuckerberg resmi açıklamalar yapar. Ancak ilk defa henüz resmi bir açıklama gelmedi. Konu ile ilgili resmi bir açıklamanın gelmemesi komplo teorisyenlerini daha da heyecanlandırdı.

Tüm akşam boyunca ulaşılamaz durumda olan Facebook ve bağlı platformlar şu sıralar erişilebilir halde. Ancak yeniden benzer sorunların yaşanmaması garantisi yok. Peki sizce yaşanan bu çöküş neyden kaynaklıydı? Yorumlar bölümünden konu ile ilgili tahminlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Messenger ve Instagram’a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?

>> Oyun ve Filmlerde Sansür Zirveye Ulaştı: Bakın Hangi Ülke Tepki Topluyor