Türkiye’de Satılan Otomobil Sayısı Rekor Düzeyde Düşüş Yaşadı

Mercedes araçları geri çağırma

Türkiye’de satılan otomobil sayısı ile ilgili bazı veriler ortaya çıktı. Rakamlara bakılırsa durum hiç parlak değil. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Düzenli olarak yayınlanan Türkiye’de satılan otomobil sayısı Eylül ayında hayal kırıklığı yarattı. Birçok kişi otomobil satışlarında bir miktar bile olsa yükseliş bekliyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı. Otomotiv Distribütörleri Derneği Eylül ayı ile ilgili bazı satış verileri açıkladı. Satış verilerine bakıldığında Eylül ayı içerisinde 57 bin 141 adet otomobil satışı yapıldığı görülüyor.

Geçen ay ile ilgili veriler 2020 yılı üzerinden değerlendirilmesi gerekiyor. 2020 Eylül ayı ile 2021 Eylül ayını kıyasladığımızda otomobil satışlarında yaklaşık olarak yüzde 36,9 civarında daralma olduğu ortaya çıkıyor. Bu durumda 2021 yılının Eylül ayında 43 bin 408 adet otomobil satışı yapıldığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de satılan otomobil sayısı geçen yıla göre düştü

Yaşanan bu daralma gözle görülür seviyede sektörü küçülttü. Açıklanan verilere bakılırsa hiç kimsenin beklemediği düzeyde bir düşüş yaşandığı görülüyor. Elbette analistler otomotiv satışlarında bir miktar gerileme bekliyordu. Ama hiç kimse bu kadar yüksek olacağını tahmin etmedi.

Türkiye'de satılan otomobil sayısı

Satılan araçlara bakıldığında 13 bin 733 adet hafif ticari araç satışı yapıldığı görülüyor. Eylül ayı diğer tüm yıllarla kıyaslandığında ilk defa 2021 yılında bu kadar yüksek bir düşüş olduğu görülüyor. Genel ortalama açısından değerlendirildiğinde yüzde 8 civarında bir düşüş var.

Otomobil satışlarında durgunluk devam ediyor

Ocak 2021 ile Eylül 2021 tarihleri arasında toplamda 558 bin otomobil satışı gerçekleşti. Bu rakamlar geçen yıl ile kıyaslandığında yüzde 13,1 büyüme anlamına geliyor. Ancak otomotiv sektöründe büyük bir durgunluk olduğu son derece açık.

Önümüzdeki yıllarda çip krizi devam eder ve döviz yükselirse muhtemelen satışlar yine durgun devam edecek. Peki sizce ne yapılırsa otomobil satışlarında az bile olsa yükseliş yakalanabilir? Konuyla ilgili fikirlerinizi ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Honda Üretimi Durdurma Kararı Aldı: Otomobil Almak İsteyenler İçin Kötü Haber

>> Araçlarda ÖTV Fiyatlarını İndirmeyen Bayilere Ceza Gelebilir: Bakanlık Denetimlere Başladı