Facebook veri ihlali mi yapıyor? İşte son gelişmeler!

Facebook veri ihlali mi yapıyor? İşte son gelişmeler!

Facebook sahte reklamlar
Google News Abone Ol

Sosyal medya devi Facebook veri ihlali olayı ile yine gündeme geldi. Bu sefer üçüncü parti uygulamalar Facebook’u zora sokacak. 

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ile patlak veren veri ihlali olayı tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı. Kullanıcı verilerinin güvenliği için düğmeye çok geç de olsa basan Avrupa Birliği, bu sayede GPDR’ın yani Kişisel Verileri Koruma Kanunu‘nun ortaya çıkmasını sağlamıştı. Savcıların huzurda soğuk terler dökerek ifade veren Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yeniden bir skandala imza attı. Facebook veri skandalı bu sefer platforma bağlanan 3. parti uygulamalardan kaynaklanıyor.

Facebook veri ihlali ile yine gündemde 

Facebook yaptığı açıklama ile; bir kullanıcının, uygulamaları 90 gün boyunca kullanmasa bile bazı geliştiricilerin kullanıcı bilgilerini topladığına dair güvenlik açıkların olduğunu ortaya koydu. Facebook, bu sorunu çözdüklerini ve başka bir yönerge ihlal edilmediğinden emin olmak için araştırmaya devam edeceğini belirtti.

Facebook’un yeni veri politikası, Cambridge Analytica skandalı patlak verdikten sonra 2018’de tanıtılmıştı. Bu politika ile giriş yapmak için kullanıcının Facebook kimliğini kullanan uygulamalar, uygulama 90 gün içinde kullanılmazsa kullanıcının verilerine erişmeyi durduracaktı. Ancak yaşanan güvenlik sorunlarından dolayı uygulamalar 90 gün geçmesine rağmen hala kişisel verileri toplamaya devam etmiş.

Uygulama geliştiricileri ile paylaşılan veriler arasında; kullanıcının doğum günü, dili, cinsiyeti gibi bilgileri içeriyor. Facebook, tahmini olarak yaklaşık 5.000 adet geliştiricinin “sorun” nedeniyle bu verileri topladığını belirtiyor. Ancak Facebook, sorunun ne kadar süredir mevcut olduğunu ve kaç kullanıcının etkilendiğini açıklamadı.

Facebook veri ihlali

Facebook’un bu tip veri ihlalleri konusunda çok daha titiz davranması gerekiyor. Neyse ki bu olay fazla büyütülecek kadar büyük çaplı bir sızıntı değil. Ancak böyle böyle yaşanacak sızıntılar ile kullanıcıların tüm verileri bile sızdırılabilir.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali Facebook’un da gizlilik politikasında önümüzdeki aylarda iyileştirmeler yapması bekleniyor. Gizlilik ve hangi verilerin toplanacağı konusunda daha şeffaf olan Facebook, bakalım sistemindeki açıkları tamamen kapatabilecek mi?

İlgili Haberler

>>Sosyal medya platformları Türkiye’de kapatılıyor mu? Cumhurbaşkanı’ndan açıklamalar

>>PUBG Mobile #pubgoynamaoynattırma hashtagi ile sosyal medyada tepki alıyor! Peki, neden?

>>Türkiye’de Netflix erişim engeli gündeme oturdu! Bakanlar Netflix’e giremiyor!


CEVAP VER