Türkiye’de Netflix erişim engeli gündeme oturdu! Bakanlar Netflix’e giremiyor!

Türkiye’de Netflix erişim engeli gündeme oturdu! Bakanlar Netflix’e giremiyor!

Netflix erişim engeli

Türkiye’de Netflix erişim engeli ile gündeme oturdu. TBMM’de bakanlar meclis interneti üzerinden Netflix’e giriş yapamıyor. İşte detaylar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Netflix dahil diğer sosyal medya platformlarının kapatılabileceği gündeme gelmişti. Ancak işin aslı bugün ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tip platformların artık denetlenmesi gerektiğini istediği ve BTK‘ya verilecek yetkilerin artırılması istediği açıklandı. Bu sayede insanların sosyal medya platformları üzerinden başkalarına hakaret etmesi ve terör örgütü propagandaları engellenecek. Tüm bu yaşananların ardından bugün sürpriz biz şekilde Türkiye’de Netflix erişim engeli ile gündeme oturdu. Erişim engelinin uygulandığı adres ise oldukça ilginç.

TBMM’de Netflix erişim engeli ile karşılaştı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bildiğiniz gibi bakanların internete girmesi için özel bir ağ kullanılıyor. Bu sayede bakanlar güvenli bir şekilde meclis internetini kullanabiliyor. Ancak bugün aktarılan bilgilere göre bakanlar, meclis internetinden Netflix’e giriş yapamamış.

TBMM interneti üzerinden Netflix’e girmek isteyen bakanların “Bu siteye ulaşılamıyor. www.netflix.com ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü.” uyarısı ile karşılaştığı belirtiliyor. Ancak banakların Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlara aynı internet üzerinden bağlanabildiği belirtiliyor.

Şimdilik konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığını bunların bir iddia olduğunu belirtelim.

Netflix erişim engeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz. İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. Yalanın iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Türkiye’ye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır. ABD’lisi, Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken 83 milyonluk Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum. Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.” açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler

Sosyal medya platformları Türkiye’de kapatılıyor mu? Cumhurbaşkanı’ndan açıklamalar!

Facebook boykot ediliyor – Dev şirketler reklam vermeyeceğini açıkladı

Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır? Ayrıntılı Anlatım


CEVAP VER