Facebook yüz tanıma uygulaması geliştirdi!

Facebook yüz tanıma

Sosyal medya devi Facebook yüz tanıma uygulaması geliştirdi. Bu uygulama şimdilik sadece çalışanlar üzerinde test ediliyormuş.

iPhone X ile başlayan yüz tanıma furyası günümüze kadar sürmeye devam etti. Güvenlik açısından oldukça sağlıklı olan yüz algılama sistemleri için sosyal medya devi Facebook maalesef ki elini ağırdan almıştı. Ancak bugün gelen bilgiler, Facebook’un bu sistemi zaten uzun dönemdir test ettiğini ortaya koydu.

Facebook ile Donald Trump Beyaz Saray’da yemek yiyecek

Facebook cephesinden gelen açıklamalara göre; sosyal medya devi bir süredir yüz tanıma sistemini test ediyor. Şimdilik sadece Facebook çalışanları üzerinde test edilen bu özellik sayesinde, çalışanlar uygulamaya giriş sağlayabiliyor.

Facebook yüz tanıma

Söylentilere göre bu özellik Facebook’un gizlilik ihlali olaylarından önce kullanıma sunulması bekleniyormuş. Ancak ABD seçimlerine Cambridge Analytica yüzünden dolaylı yoldan manipüle eden Facebook, bu olaylardan sonra özelliği sunmaktan vazgeçmiş.

Kişilerin bilgilerinin yanında biyometrik hatlarını da taramak için acele etmeyen sosyal medya devi, muhtemelen olayların iyice sindirilmesini bekliyor.

Önümüzdeki yıllarda yüz tanıma sistemi ile uygulamaya giriş yapma imkanını önce iOS sonra da Android platformuna sunmasını beklediğimiz Facebook, umarız gizlilik konusundaki tedbirlerini almış olur.

Aksi durumda kişisel verilerimizi emanet ettiğimiz platforma bir de biyometrik yüz hatlarımızı okuttuğumuzda bu verilerin çalınması durumda işler oldukça sarpa saracak ve kişiler zarar görecektir. Bakalım bu özellik için sosyal medya devinden nasıl hamleler gelecek?