Microsoft ile Huawei arasındaki buzlar ediyor!

Microsoft

Microsoft ile Huawei arasındaki buzlar erimeye başladı. Yazılım devi, Huawei’ye yazılım satmak için geçici bir lisans almayı başardı.

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşın kurbanı olan Huawei, bir anda Android lisansından olmuştu. Daha sonra Intel, ARM ve Microsoft gibi dev isimler de Huawei’ye yaptırım uygulamıştı. Yazılım devi bu kapsamda Huawei’nin laptoplarını mağazasında satmama kararı almıştı. Bu olay o kadar büyümüş ve Windows 10 işletim sisteminin Huawei laptop modellerinde kullanılmama durumu bile ortaya çıkmıştı.

Huawei için bir sevindirici haber de Microsoft cephesinden geldi

Google ile arasını yumuşatan Huawei, geçtiğimiz günlerde Android lisansını son kez olmak üzere 90 gün daha uzatmıştı. Çinli firmaya bugün bir müjdeli haber daha geldi. Yazılım devi, Huawei’ye Office ve Windows yazılımlarını satabilmek için geçici bir lisans aldığını duyurdu.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme Büyük ekran, gelişmiş kameralar

Bu lisans sayesinde Huawei, yasal olarak Office ve Windows yazılımlarını cihazlarında kullanabilecek. Çin’e ekonomik yaptırım uygulamak isterken, kendi firmalarının gelir kapısına kilit vurduğunun farkına geç de olsa varan Donald Trump’ın, 2020 yılındaki politikası çok merak ediliyor.

Microsoft

Muhtemelen ABD ile Çin arasındaki gerginlik 2020 yılında tatlıya bağlanacak. Bu olaylarda kurban olan Huawei’nin de önümüzdeki yıl tekrardan toplamsı bekleniyor.

Huawei Mate 30 modellerinde Google hizmetlerini kullanamayan Huawei, hem zarar etmiş hem de Google’ın zarar etmesine neden olmuştu. Umarız bu iki devlet arasındaki gerginlik en kısa sürede çözüme kavuşur.