Firefox PiP desteği ile güncellendi!

Mozilla’nın gizliliği ön planda tutan internet tarayıcısı Firefox PiP özelliği ile güncellendi. Güncellemenin tüm detayları haberimizde.

Bilgisayarda birden fazl iş yaparken en zor şeylerden biri video izlemektir. Bir klibi yeni bir pencerede açsanız bile, ekranınızdaki tüm pencerelerden dolayı bu klibi görmek zorlaşır. Bunun için PiP eklentileri çeşitli tarayıcılarda yer alıyor. Ancak bu özellik bazı medya oynatıcılarında çalışmadığı gibi tarayıcıya da fazla CPU tüketimi yaptırarak işlemciyi yoruyor.

Güvenlik ve gizliliği her zaman ön planda tutan Mozilla, bugün Firefox tarayıcısı için bir güncelleme yayınladı. Son Firefox sürümü ile tarayıcıya dahili Picture-in-Picture yani resim için resim özelliği eklendi.

Firefox’u son sürümünde video izlemeye başladığınızda; medya oynatıcısının sağ alt bölümünde Picture-in-Picture butonu çıkıyor. Bu butona tıkladığınızda video ayrı bir pencere içerisinde açılıyor. Bu pencere sekme değiştirseniz bile sabitlediğiniz köşede duruyor.

Acer Chromebook Enterprise ailesine yeni üyeler eklendi

Şimdilik sadece Windows’taki uygulamasına gelen Picture-in-Picture özelliğinin Ocak ayında macOS ve Linux platformlarına da geleceği söyleniyor. Birden fazla pencerede iş yapanların ve video izlemek isteyenlerin hayatını kolaylaştıracak bu özelliği kullanabilmek için uygulamayı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Firefox PiP

Google cephesinden henüz Picture-in-Picture özelliği için resmi bir hamle gelmedi. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız; Chrome mağazasından Picture-in-Picture eklentilerinden birini indirip bu özelliği kullanabilirsiniz. Ancak bu eklentilerin CPU’yu yorduğunu belirtelim. Eğer güçlü bir PC’niz yoksa bu özellik maalesef ki Chrome’un yavaşlamasına neden olacaktır.