Google ile Genius arasındaki gerginlik büyüyor!

Google ile Genius arasındaki gerginlik mahkeme salonlarına taşınmaya başlayacak gibi görünüyor. Genius, Google’a dava açacak!

.

Şarkı sözlerini bir araya getiren Genius firması, geçtiğimiz aylarda Google’ı şarkı sözlerini izinsiz olarak kopyalaması ve yayınlaması ile suçlamıştı. Bir dayanağa dayanmadan böyle bir iddia ile karşımıza çıkan firma, bugün Google’a dava açacağını açıkladı.

Genius‘a göre, şarkı sözü lisans şirketi LyricFind, sözlerini doğrudan Google’ın arama sonuçlarında kullandığı Genius’un sayfalarından çekmiş. Bu işlem doğal olarak Google’ın şarkı sözlerini izinsiz olarak Genius’tan çektiğinin kanıtı olarak gösteriliyor.

Avrupa Birliği Google’ın veri toplama uygulamalarını araştırıyor

Firma, Google’a bu lisans ihlalinden dolayı 50 milyon dolar tutarında dava açmaya hazırlandığını belirtiyor. Genius’un şimdilik basına servis ettiği iddiaların altı çok boş görünüyor. Ancak firmanın tüm delilleri bizlere sunmadığını kozunu mahkemede oynayacağını belirtelim.

Bildiğiniz gibi popüler parçaların adlarını Google’a yazdığınızda klibi YouTube’da varsa önce klibi, onun altında da şarkı sözleri yer alıyor. Ancak Google yakın zamana kadar bu şarkı sözlerinin hangi kaynaktan çekildiğini belirtmiyordu. Bu olaylar patlak verince kaynak olarak bir diğer şarkı sözü servisi Musixmatch gösterilmeye başlandı.

Google ile Genius

Google cephesi bu iddialara cevap olarak; şarkı sözlerini indekslemek için web sitelerini taramıyoruz ifadelerini kullandı. Ancak yaşanan bunca gelişmeden sonra bu ifadelerin pek tatmin etmeyeceği ortada. Bakalım 2020 yılında başlayacak olan mahkemeden nasıl bir karar çıkacak?

. . . .