Gençler Hangisini Daha Çok Tercih Ediyor? YouTube mu, TikTok mu, Facebook mu?

YouTube Premium zam

Sizce gençler, YouTube’u mu yoksa TikTok’u mu daha çok tercih ediyor? Yapılan bir araştırma, gençlerin yalnızca kısa videolar değil, uzun videolarla da vakit geçirdiğini ve ilk tercih olarak YouTube’u seçtiğini gösteriyor. Facebook ise, gençler arasındaki popülaritesini yitirmeyi sürdürüyor. İşte detaylar.

YouTube, dünyanın en geniş video kütüphanesi konumunda ve her yaştan kullanıcılar için oldukça popüler. Mashable’da yer alan ve Pew Research Center’ın araştırma sonuçlarına dayandırılan haberde, gençler arasında YouTube’un TikTok’tan daha popüler olduğu belirtildi.

YT, 13-17 yaş arası gençlerin bir numaralı sosyal medya platformu konumunda. Araştırmaya katılan gençlerin %95’lik dilimi, YouTube’u ilk sıraya koyuyor ve katılımcıların %19’luk dilimi de bu platformu neredeyse sürekli kullandıklarını bildiriyor.

Hani genç kitle hakkında “Onlar TikTok kullanmayı, dolayısıyla kısa videolar izlemeyi seviyorlar” denir ya, görünüşe göre bu pek de doğru bir düşünce değil. Çünkü YT’da uzun videolar da var.

Öte yandan YT, üyelik gerektirmeden de kullanılabilen bir platform. Bu da onu daha erişilebilir ve kolay kullanılabilir konuma getiriyor. Bu sebeple de listedeki çoğu platformdan ayrılmayı başarabiliyor.

Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere, YT’un ardından listede TikTok’u görüyoruz. Platform, %67’lik dilimle ciddi bir paya sahip ve ardından da Instagram ve SnapChat gibi platformlar geliyor.

Gençler Hangisini Daha Çok Tercih Ediyor? YouTube mu, TikTok mu, Facebook mu?

Peki ya Facebook ne durumda derseniz… Facebook, bir zamanlar gençlerin bir numaralı platformuydu. Özellikle de 2014 yılında, %71’lik bir paya sahipti ve yaşça büyük kullanıcıların tercih ettiği bir alan değildi. Günümüzde ise %32’ye düştüğünü görüyoruz ve Facebook kullanıcı kitlesinin giderek yaşlandığına tanıklık ediyoruz.

YouTube, son yıllardaki çalışmalar neticesinde daha premium bir platform halini aldı

YouTube, hem cepte hem de bilgisayarda ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bünyesinde pek çok farklı video var ve hemen hepimiz, her gün bu platformda gezintilere çıkabiliyoruz.

Tabii bu platformun Premium olarak nitelendirilen ücretli abonelik sistemi de var. Bu sisteme aylık ücret ödeyerek katıldığınızda, reklamsız video gösterimleri, istediğiniz videoyu indirebilme ve YouTube Music gibi servislerden de yararlanabiliyorsunuz.

En güzel özelliklerinden bir tanesi ise, arka planda müzik ya da podcast dinleyebiliyor olmanıza imkân sunması. Böylece aynı anda farklı bir uygulamayı da kullanabilir ya da telefonunuzu uyku moduna alarak cebinize ya da çantanıza koyabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Şimdi de Langya Virüsü Çıktı. Yine Çin’den! Peki Belirtiler Neler?