Gimbal Nedir? Satın alırken nelere dikkat etmeli? Tüm detaylar sizin için hazırladığımız makalemizde

Gimbal

Gimbal, bir nesnenin bir eksen üzerinde dönmesine izin veren cihaza verilen isimdir. Bu cihazlar her türlü yararlı endüstriyel ve pratik amaca hizmet ederler. Gimballer, gemilerden sobalara hatta bardak tutuculara kadar her şeyi ufuk ile aynı seviyede tutarlar.

Yerleşik sabitleme teknolojisindeki en son gelişmelerle bile, kamera sarsıntısını belirli çekim koşullarında kontrol etmek yine de zor olabilir. Elde taşınan tek eksenli gim baller, örneğin kameraya ağır lensler takıldığında ve bir tripod veya monopoddan daha az sert bir şeye ihtiyacınız olduğunda sizlere yardımcı olabilir. Bir gimbal, video çekerken daha da vazgeçilmezdir ve eğimlerin, tavaların ve döner nesnelerin olabildiğince pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Gimballar Üç Kategoriye Ayrılır

Fotoğraf ve video çekmenizi kolaylaştıracak olan Gim ballar üç kategoriye ayrılırlar. Bunlar cep telefonları için kullanılan Gimballar, Kameralar için kullanılan Gim ballar ve sinema veya video çekimi için kullanılan gim ballar.Gimbal

Akıllı telefon gim balleri, piyasada bulunan diğer kamera gim ballerine oldukça benzer. Ancak bazı farklılıklar vardır. Tabii ki bu tarz gim ballar esasen kameranızı sabit tutmak için 3 eksen üzerinde çalışan 3 motor kullanır. Bir akıllı telefon kamerası gim bali ile daha büyük kameralar için kullanılan bir gim bal arasındaki ilk fark fiyattır. Akıllı telefon gim balleri genellikle daha büyük gimbal kuzenlerinin fiyatının en az yarısıdır. Diğer farklılıklara baktığımızda ise motorların boyutu, ağırlığı ve gücün olduğunu görürüz. Bir gimbal için en yaygın kullanım türü video çekmektir. Bununla birlikte, isteyen kişiler gim ballerde bulunan otomatik özellikleri kullanarak fotoğraf çekmek için de kullanabilirler.

Tüm 3 eksende hareket eden gim balların taşıyabilecekleri maksimum bir ağırlık vardır. Kullanacak kişi bu ağırlık değerinin üzerine çıksa bile gim balin çalışmayacağı anlamına gelmez. Fakat ekstra ağırlık motorlara daha fazla baskı uygulayacak, pil gücünü daha çabuk tüketecek ve muhtemelen gim bali daha hızlı yıpratacaktır.

Eğer akıllı telefonunuz için bir gim bal almak istiyorsanız hem gimbalın hem de kullanılacak akıllı telefonun ağırlığını hesaba katmak gerekiyor. Elde uzun süre taşınamayacak bir gim bal sorunlara yol açabilir. Akıllı telefonunuz ile kısa veya uzun filmler çekmek istiyorsanız daha ağır bir gim bal, seyahat videoları veya genel vlog oluşturma amacıyla kullanmak istiyorsanız daha hafif ve daha kompakt bir gim bal seçebilirsiniz.

İyi Araştırmanız da Fayda Var!

Çoğu akıllı telefon gim balinin yayla çalışan basit bir montaj klipsi vardır. Genellikle kullanımı kolaydır. Bazı gim bal’lar Action Cams / GoPro’lar veya DSLR‘ler gibi daha büyük kameralar için tasarlandığından alacağınız modeli önceden iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Gimbal fiyatları ürün kalitelerine göre değişiklik gösterir. Düşük bütçe aralığındaki akıllı telefon gim balleri genellikle plastikten yapılır. Bu durum ürünlerin performanslarını etkilemez. Sadece kullanım ömrünü etkiler. Alüminyum malzemeden yapılmış Gim ballar daha dayanıklıdır fakat plastik malzemeden yapılmış ürünlere göre da ağırdırlar.Gimbal

Tüm bunların yanında akıllı telefonun batarya ömrü olduğu gibi Gim balların da batarya ömürleri vardır. Genellikle akıllı telefonlar için kullanılan gim ballar 8 saat ile 24 saat arasında çalışma süresine sahiptir. Yine malzemede olduğu gibi gim balların batarya ömrü ne kadar yüksekse fiyatı da o kadar artacaktır.

Günümüzde gimballar akıllı telefonları doğrudan gim balla bağlayan bir uygulama ile birlikte gelir. Uygulama ile gim bal kontrolleri aracılığıyla kameranın uzaktan kumandasından başlayarak daha birçok özellik açılır. Yakınlaştırma, odak ayarlama, kaydırma, eğme, takip modlarını ayarlamak ve daha fazlası için gimbalın üzerindeki düğmeler, tekerlekler, tetikler ve kumanda kolları kullanılabilir.

Mevcut özelliklerin sayısı tamamen gim balin markasına ve modeline bağlıdır. Ancak, tam olarak neyin mevcut olduğunu ve uygulamanın telefonun işletim sistemiyle ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmenizde fayda var.

Kameralara Uygun Gimballar

Kameralara uygun gim ballara baktığımızda ise akıllı telefon için kullanılan seçim kararlarının hemen hemen hepsinin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyacınız olan gimbal türü, kameranın boyutuna ve formatına bağlıdır. Doğru olanı bulmak için, kamera ve lens kombinasyonunun toplam brüt ağırlığı ile kameranın genel boyutları hesaba katılır. Bu kategorideki en popüler gim baller elde taşınır biçimde olanlardır. Daha sofistike olanlar, vinçler, kablo kameraları ve hava dronları dahil olmak üzere çeşitli teçhizat türlerine ek olarak kullanılabilirler.

Sinema ve film için olan gimbalların taşıma kapasitesi oldukça fazladır. Bu tarz ürünler kilolarca ağırlığa sahip kameraları üzerlerinde taşıyabilirler. Fakat yaptıkları iş aynıdır. Üç eksen üzerinde kamerayı hareket ettirerek istediğiniz açıda en iyi görüntüleri yakalamak için çalışırlar. Bu tarz ürünler ile uzaktan kumanda gelebilir. Böylece bir kişi gim balı hareket ettirirken diğer kişi de gim bal ile istenilen kareleri yakalayabilir.

İlgili Haberler

>> Akıllı Telefon Kullanımı Stres Seviyesini Bulutlara Çıkarıyor: Yeni Bilimsel Araştırma