Akıllı Telefon Kullanımı Stres Seviyesini Bulutlara Çıkarıyor: Yeni Bilimsel Araştırma

akıllı telefon kullanımı

Özellikle son dönemlerde akıllı telefon kullanımı arttıkça stres seviyesinin de önemli ölçüde arttığı tespit edildi.

Olumsuz haberler sürekli olarak akıllı telefonlar üzerinden görülebiliyor. Sosyal medya platformlarında olumsuz haberleri görmek insanlarda kötü bir izlenim yaratıyor. Ayrıca haberlerde can sıkıcı olaylar görülünce yine benzer bir ruh hali ortaya çıkıyor. Almanya’da yapılan bir araştırma ise bu durumu daha net bir şekilde ortaya koydu.

Konu ile ilgili yapılan çalışmada bireylerin akıllı telefon kullanımını günlük olarak bir saat bile azaltması halinde daha mutlu oldukları ortaya çıktı. Daha az endişeli ve hayatla doğru orantılı düşünüldüğünde daha memnun oldukları görüldü. Bu akıllı telefonların aslında hayatlarımızı olumsuz etkilediğini gösterdi.

Akıllı telefon kullanımı mutsuzluk yaratıyor

Almanya’da yapılan bu araştırma 619 kişi ile gerçekleştirildi. Katılımcılardan 200’ü bir haftalığına hiçbir şekilde telefon kullanmadı. 226 kişi ise akıllı telefon kullanımını yaklaşık olarak günlük 1 saat düzeyinde azalttı. Grup içerisinde yer alan 193 kişi ise kullanım alışkanlığını hiç değiştirmedi.

akıllı telefon kullanımı

Yapılan çalışmalarda telefonun tamamen bırakılmasının iyi bir çözüm olmadığı ifade edildi. Bunun yerine akıllı telefon kullanımının biraz daha azaltılması gerektiği söylendi. Kullanımı belirli bir süre ile azaltan kişiler giderek daha fazla mutlu olmaya başladı.

Araştırma sonuçları önemli veriler içeriyor

Bu araştırma ile birlikte akıllı telefonların aslında hayatlarımıza sadece konfor ve mutluluk getirmediği görülmüş oldu. Özellikle yoğun akıllı telefon kullanımı sonunda bireyler son derece mutsuz hale gelebiliyor.

Sosyal medyada ve diğer bazı platformlarda paylaşılan gönderiler bireylerde sadece mutluluk yaratmıyor. Aynı zamanda stres seviyesini de yükseltiyor. Özellikle Türkiye gibi gündemin son derece yoğun olduğu ülkelerde bu durum çok daha net bir şekilde görülebiliyor.

Araştırma ile ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda ise katılımcıların çok büyük bir bölümünün telefondan sadece Google araması ve e-mail kontrolü gibi basit şeyler yaptığı söylendi. Sadece bu bile stres seviyesini yükseltebiliyor.

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Platformlarına Erişim Problemleri Ortaya Çıkıyor

>> Twitter Bot Hesaplarla Büyük Savaş Başlattı: Sosyal Medyada Yeni Dönem