Türkiye En Uykusuz Ülke Seçildi: Bilim İnsanları Uyardı

Libidonuzu düşürmek istemiyorsanız

Türkiye en uykusuz ülke olarak seçildi. Bilim insanlarının bu konu hakkında çok ciddi uyarıları var.

Uykusuzluk günümüzde sağlığa zararlı faaliyetler içerisinde yer alıyor. Genellikle günde 7 ila 8 saat kadar uyumanız tavsiye ediliyor. Ancak konuyla ilgili ortaya çıkan bazı detaylara göre Türkiye ne yazık ki uykusunu yeteri kadar alamıyor.

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte insanların uyku alışkanlıkları ve uyudukları saatler ortaya çıktı. Her ne kadar toplam uyku süresi büyük farklılık gösterse bile yine de ülkelerin çizdiği bazı grafikler mevcut. Bu grafiklere göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında kıyaslama yapmak gerekirse en uykusuz ülke seçildi.

Türkiye en uykusuz ülke olarak kayıtlara geçti

Konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Türkiye’de insanların ortalama olarak 6 saat 50 dakika uyuduğu ifade edildi. Listeye baktığımızda en az ve en çok uyuyan ülkelerin ise refah düzeyine göre sıralandığı ortaya çıktı.

Türkiye en uykusuz ülke

Avrupa ülkeleri içerisinde en az uyuyan ülkelere baktığımızda Türkiye lider konumda. Sadece 6 saat 50 dakika uyuyoruz. Polonya’da ise ortalama olarak 7 saat 4 dakika uyuyorlar. Avrupa ülkelerine yine baktığımızda en fazla uyuyan ülkenin Finlandiya olduğunu görüyoruz. 7 saat 37 dakika uyuyorlar.

Birçok kişi uyku kalitesini arttırmak istiyor

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda uykusunu en az alan ülkeler içerisinde Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerin de olduğunu görüyoruz. Bireylerin yaklaşık olarak yüzde 80 gibi bir bölümü uyku kalitesini artırmak istiyor. Böylece daha sağlıklı yaşama imkanlarının olacağına inanıyorlar. Türkiye en uykusuz ülke olarak bundan mahrum kalıyor.

Evcil hayvanları ile birlikte uyuyanlar ise yüzde 20’lik dilimde yer alıyor. Onlara göre bu durum uyku kalitesini arttırıyor. Bilim insanları uykusunu almayan kişilerde psikolojik travmalar ve çeşitli fiziksel rahatsızlıklar olabileceğini belirtiyor. Peki siz uykunuzu aldığınızı düşünüyor musunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zeka Büyük Salgınlarda Kullanılacak: Bilim İnsanları Açıkladı

>> Sosyalleşmeyen İnsanların Beyin Fonksiyonları Ölüyor: Bilim İnsanları Açıkladı